Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Вибухонебезпечна річниця»

Чи зможе ЄС запобігти новій війні між Росією та Грузією
8 серпня, 2009 - 00:00

Учора в Грузії та Південній Осетії пройшли заходи в пам’ять про жертви так званої п’ятиденної російсько-грузинської війни в серпні 2008 року. Однак через рік після воєнного конфлікту між Грузією та Росією, внаслідок якого російські війська окупували бунтівні грузинські області — Південну Осетію і Абхазію, — напруга в регіоні знову зростає і ситуація стає вибухонебезпечною. Можна з упевненістю вже говорити про початок інформаційної війни між Росією та Грузією.

Напередодні цієї річниці російська сторона виступила з різкими звинуваченнями на адресу Тбілісі. Заступник міністра Григорій Карасін, що відповідає в МЗС за грузинські справи, оголосив, що режим Саакашвілі готує провокації до річниці, які розпочалися з минулого тижня. Спостерігачі ЄС стверджують, що немає жодних об’єктивних даних, підтверджуючих грузинський мінометний і гранатометний обстріл постів і населених пунктів, але в Москві та Цхінвалі це нікого не бентежить.

Тим часом уряд Грузії опублікував звіт у зв’язку з агресією Росії проти Грузії в серпні минулого року. У звіті зазначається, що введення грузинських військ в Південну Осетію було «відповіддю на сплановану широкомасштабну агресію Росії».

Російська сторона пішла ще далі в звинуваченнях проти Грузії. Глава слідчого комітету при прокуратурі РФ Олександр Бастрикін заявив, що «грузинські військові намагалися отруїти в Південній Осетії воду, а також затопити і закидати гранатами підвали, в яких ховалися місцеві мешканці». З боку Росії також прозвучали загрози на адресу України та інших країн, які постачали озброєння Грузії. Зокрема, пан Карасін заявив, що Росія вважає недружньою щодо неї позицію, зайняту українським керівництвом у питанні поставок військової техніки до Грузії. До речі, помічник Держсекретаря США Філ Гордон прореагував на заяву Карасіна. Він зазначив, що не справа Росії вказувати Грузії, яким чином їй захищати себе.

У розлогому інтерв’ю французькій телекомпанії France 24 глава грузинської держави Михайло Саакашвілі спростував звинувачення російської сторони і заявив, що в Грузії немає ні бажання, ні готовності для того, щоб устрянути в нову війну. На його думку, провокаціями, що почастішали, в Цхінвальському регіоні, Росія хоче перевірити реакцію Заходу. Саакашвілі також вважає, що тільки міжнародні системи безпеки — членство в НАТО — можуть убезпечити таку країну, як Грузія, і до цього прагне народ і грузинська держава. Грузинський президент також зазначив, що для вступу в НАТО «ми маємо багато працювати, і цей день прийде».

Характерно, що останніми днями фактично всі західні видання друкують матеріали, присвячені річниці російсько-грузинській війні.

Закінчення на стор. ТЕМА «Дня»

Микола СІРУК, «День»
Газета: