Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

"Вічний шах" як бальзам на рану

26 червня, 1997 - 00:00

Останній тур супертурніру ХІХ категорії "Господин Великий Новгород" не вніс ніяких змін у становище учасників. Як уже повідомлялося, перемогу з мінімальним відривом здобув Гаррі Каспаров. А ось остаточні підсумки турніру: 1. Каспаров - 6,5 очка з 10; 2. Володимир Крамник (обидва - Росія) - 6; 3. Найджел Шорт (Англія) - 5; 4. Євген Бареєв (Росія) - 4,5; 5 - 6. Борис Гельфанд (Білорусь) і Веселин Топалов (Болгарія) - по 4.

По закінченні турніру тренер Каспарова - Юрій Дохоян підкреслив, що це було не найліпше змагання Гаррі. Вони не готувалися спеціально до нього, і в хід пішли старі ідеї. Але влітку вони планують добряче попрацювати. Каспаров поки що відмовлявся від усіх пропозицій на осінь, сподіваючись, що гратиме матч з Анатолієм Карповим. Хоча повної ясності немає.

Ну, а в Новгороді заключний, так би мовити, суперник чемпіона світу - Шорт - був настроєний досить агресивно. Можливо, причина цього - неприємна пригода, яка сталася з ним напередодні: його покусав собака. Редактор шахового журналу "64", відомий журналіст Олександр Рошаль, пророкував у цій зустрічі швидку нічию. Тим більше одна така вже сталася того дня - між Бареєвим і Топаловим. І виявився правий.

Незважаючи на гострий дебют (Сицилійський захист), жертву пішака з боку Каспарова, все скінчилося миром. Шорт оголосив вічний шах. Після партії я спитав Найджела, чи не був це лише жарт? Він посміхнувся, але відповів, що партія має важливе теоретичне значення. Що ж, повіримо в цю версію...

Тепер Володимир Крамник мав конкретне завдання: щоб наздогнати Каспарова в таблиці, йому треба було будь-що обіграти Гельфанда. І позиція сприяла цьому. Секундант Бориса, колишній житомирянин Олександр Хузман (який нині живе в Беєр-Шеві) накреслив розвиток гри на багато ходів уперед. Причому, шанси свого підопічного він розцінював, м`яко кажучи, не дуже оптимістично.

Крамник діяв точно за "планом Хузмана", і, хоча позиція Гельфанда лишалася міцною, проте його фігурам усе більше бракувало повітря. Але Крамнику все ж не вдалося пробити позицію чорних, після чого в десятому турі було зафіксовано третю нічию. До речі, це єдиний тур, де "не пролилася кров". А загалом, із тридцяти партій, 16 були результативними. Утім, надто радіти з цього приводу, мабуть, не слід, а висока результативність, на думку Шорта й Топалова, стала наслідком великої кількості помилок.

Новгород - Київ

Петро МАРУСЕНКО, "День"
Газета: