Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Відкрито портал безпечного інтернету

13 жовтня, 2005 - 00:00

Учора компанія «Майкрософт Україна» презентувала український інформаційний портал, присвячений безпеці дітей в інтернеті (www.microsoft.com/ukraine/athome/securiti/children). Не всі ще розуміють, що інтернет — не телевізор, і перебування у віртуальному просторі несе в собі ризики. Є батьки, які прагнуть подарувати своїй дитині «комп'ютер» як модну іграшку. Інші, налякані можливими загрозами в мережі, виступають активними противниками використання комп'ютерних технологій як у власному житті, так і в житті своїх дітей. Як правило, і ті й інші не вміють користуватися сучасною технікою і тому не можуть реально оцінювати небезпеку. Не є таємницею, що в нашiй країні діти часто вміють користуватися комп'ютерами набагато краще за своїх батьків. За словами Тетяни Попової, президента Інтернет-асоціації України, 67% українських батьків знають про комп'ютер менше, ніж їхні власні діти.

Презентований інформаційний портал включає опис можливих ризиків мережі, способи розпізнання злих намірів, розкриває методику спілкування дорослих із дітьми, що допомагає блокувати чужий вплив на незміцнілу свідомість неповнолітніх розумників і розумниць. Від чого ж потрібно захищати дітей, що користуються інтернетом? Від попадання в інтернетзалежність, від матеріалів, які виражають ненависть, від контактів із чужими людьми. Використання інструментів комунікації в Internet може поставити будь-яку дитину під потенційну загрозу зустрічі з онлайновими хижаками. Вони встановлюють контакт із дітьми шляхом розмов у чатах, при обміні миттєвими повідомленнями, електронною поштою або за допомогою дощок повідомлень. Оскільки безліч підлітків користуються онлайновими форумами підтримки ровесників для розв'язання своїх проблем, хижаки часто відвідують такі зони в онлайні для пошуку вразливих жертв. Вони спокушають увагою, добротою, подарунками. При цьому витрачають багато часу, грошей і енергії для цього. Вони в курсі останніх музичних новинок і знають багато про те, що більше за все може зацікавити дитину. Вони вислухують дітей і співчувають їхнім проблемам. Вони намагаються послабити комплекси молодих людей, поступово вводячи у свої розмови сексуальний контекст чи показуючи їм відверто сексуальні матеріали. Якщо батьки дізналися, що їхня дитина отримує відверто сексуальні світлини від свого онлайнового співрозмовника або до неї звертаються з сексуальними пропозиціями через електронну пошту, потрібно негайно звернутися до райвідділу міліції. При цьому потрібно зберігати будь-які документальні свідчення, включаючи адреси електронної пошти, адреси Web та імена в чаті, щоб передати їх правоохоронцям. Iз питань захисту від зловмисників у мережі інтернет можна звертатися за телефоном довіри ГУ МВС України — (044) 272-53-00. Як твердять у Інтернет-асоціації, двоє з трьох дітей, які працюють у інтернеті, готові поділитися персональною інформацією про себе та своїх близьких у обмін на подарунок. Кожен п'ятий підліток, який регулярно користується інтернетом, отримував матеріали сексуального характеру. Батькам про ці домагання розповідав лише кожен четвертий. Лише третина родин, у яких є інтернет, використовує захисні фільтри від негативної інформації.

До речі, вже створено спеціальну програму, за якою наших силовиків навчатимуть боротися з кіберзлочинами. Цю програму розроблено на матеріалах роботи спеціальної служби Сполучених Штатів. Однак щоб цей досвід став для нас ефективним, у законодавстві України потрібно відвести цій проблемі відповідне місце. Наступне слово — за Верховною Радою, яка повинна знайти цій проблемі відповідне місце в українському законодавстві. Зазначимо, що Міжнародну конвенцію iз запобiгання кіберзлочинності Україна не ратифікувала.

Людмила РЯБОКОНЬ, «День»
Газета: