Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Відкриття сезону

3 вересня, 2003 - 00:00

Учора після півторамісячної перерви депутати Верховної Ради знову зібралися в сесійній залі. До речі, зал за цей час дещо змінився — зокрема, стіна над президією прикрасилася великою схематичною картою України (половина — жовта, половина — блакитна, контури золотисті). Офіційна частина відкриття четвертої сесії ВР нинішнього скликання тривала близько години й складалася переважно з доповіді глави парламенту Володимира Литвина. Обрамовувалася церемонія живою музикою: на початку хор в національних костюмах, що розмістився на балконі, виконав державний гімн, в кінці — «Молитву за Україну» Миколи Лисенка. На урочистостях був присутній уряд практично в повному складі на чолі з прем’єром Віктором Януковичем, Генпрокурор Святослав Піскун, глава НБУ Сергій Тiгiпко, глава ЦВК Михайло Рябець.

Промова Володимира Литвина мала програмний характер (схоже, для спікера це вже стало традицією). «Ми сьогодні стоїмо перед вибором — або далі розвиватися таким самим шляхом, за такими ж орієнтирами, такими ж темпами, з такими ж протиріччями й протистояннями, з таким же міжнародним іміджем і, відповідно, з такими ж загальними наслідками, або здійснити прорив, свого роду стрибок до більш цивілізованого життя, до більш цивілізованої держави й суспільства», — заявив глава парламенту. За його словами, необхідні «цілісне об’ємне бачення стану й перспектив країни» і стратегія її розвитку «на основі концентрації державних амбіцій». Така загальнодержавна програма має, на думку В. Литвина, стати «всеукраїнським громадським договором».

Щодо внутрипарламентських розкладів, то, на думку В. Литвина, «наявність сьогодні в парламенті двох майже врівноважених сил має велике стабілізуюче значення». «Це основа для стабільності в країні, збалансованих, компромісних рішень, а не рішень, що нав’язуються, недопущення крену в той чи інший бік», — підкреслив спікер. Він також закликав колег «відмовитися від антагонізму у відносинах», для чого, за його висловлюванням, парламентська більшість «повинна сповна усвідомити своє призначення й не намагатися задовольнити всіх, бути зручним для всіх». «Переконаний, що керівники фракцій і груп більшості не можуть, не повинні й не працюватимуть за викликом», — заявив В. Литвин. З парламентською опозицією спікер був менш різким, трохи дорікнув їй за вічні «підозри» й «перманентну, виснажливу для країни й самих політиків» боротьбу.

Оскільки цього тижня парламентарії працюватимуть у комітетах, «антагонізм у стосунках» представників різних політичних сил відкрито почне виявлятися не раніше наступного вівторка. Однак деякі висновки можна зробити вже зараз. Як уже повідомлялося, на порядок денний четвертої сесії пропонується внести близько 900 законопроектів. Парламенту належить прийняти й низку кадрових рішень, в тому числі стосовно ротації членів Центральної виборчої комісії. Наскільки завищені ці зобов’язання, можна судити хоча б із того, що протягом своєї третьої сесії парламент зразка 2002 року ухалив 252 закони. Пристрасті щодо політреформи й наступних президентських виборів — аж ніяк не найкраще тло й для бюджетного процесу. Тим часом головною темою зустрічі в понеділок Президента Л. Кучми з лідерами фракцій більшості та прем’єр-міністром Віктором Януковичем були саме спільні зусилля уряду та парламенту для підготовки держбюджету на 2004 рік.

Проте вже зараз очевидно, що головним мотивом нинішньої сесії стануть майбутні президентські вибори — правила гри, склад учасників і «вага» головного крiсла.

Мар’яна ОЛІЙНИК, «День»
Газета: