Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Відставка уряду: процес пішов?

10 вересня, 1998 - 00:00

У середу вранці стало відомо, що зібрано вже понад 200 підписів для внесення до порядку денного питання «про звіт Кабміну та його відповідальність». Однак ходять розмови, що мета — набрати для переконливості 226 подписантів... Щоправда, позафракційний Михайло Сирота вважає: «Для вирішення питання відставки уряду немає критичної маси зацікавлених. Тому що існує два різних питання. Відставка уряду — це накладення політичної кризи на економічну. Що може призвести до тих самих наслідків, що й у Росії. З іншого боку, треба реально відповісти на питання — а хто ж наступник, і кому дістануться портфелі. Без цього ніхто із серйозних політиків по-справжньому не займатиметься відставкою уряду. Тому цим питанням займається дуже обмежена кількість політиків, які через свої дії загнані в кут і намагаються відвернути увагу від якихось інших процесів».

Однак деякі ініціатори процесу зміни уряду стверджують: дехто із незалежних чекає на конкретні пропозиції, після чого демонстративного скепсису у них зменшиться. І все ж натяк на «інші процеси» теж заслуговує на увагу. Можливо, йдеться про небезпеку, що знову насувається на лідера «Громади» Павла Лазаренка: очікується подання Генпрокуратури у Верховну Раду про зняття з нього депутатської недоторканості. Про це кор. «Дня» дізналася від самого Павла Івановича: «Це відволікаючий маневр виконавчої влади, і я не сумніваюся, що це станеться при такому політичному протистоянні. Виїжджати я не збираюся. Я зможу надати об'єктивні матеріали на своє виправдання і, крім того, цікаві матеріали, що стосуються інших людей, які чинять політичну розправу. А депутати як вирішать — так і буде».

Голова Комітету з питань забезпечення правоохоронної діяльності та боротьби з організованою злочинністю та корупцією «громадинець» Юрій Кармазін повідомив кор. «Дня»: «Справа ж не тільки в тому, що укази Президента — це димова завіса для МВФ, за якою Президент намагається сховати наготу свого уряду. При скороченні бюджету на соціальні сфери продовжуються інші процеси. І ми зараз розглядатимемо і будівництво особняків у Кончі-Заспі, і реконструкцію дач високопоставлених військових, і будівництво деякими спецслужбами будівель, без яких можна було обійтися... Довір'я цьому уряду немає жодного, воно падає. Я гадаю, що сьогодні навіть ініціюватимуться питання про притягнення посадових осіб до кримінальної відповідальності за неправильне використання бюджетних коштів. Ось це я гарантую».

До цього Юрій Кармазін додав, що він особисто бачив би на місці нового прем'єра Олександра Ткаченка — «це дуже працездатний господарник»... Цікаво, що до самого Ткаченка, судячи з кулуарних чуток, ці прожекти доходили, на що він нібито відповів: «Я йду сидіти в залі, але на це ніколи не погоджуся...»

Хоч би як там було, незаангажовані, умовно кажучи, депутати (наприклад, Ігор Осташ) теж припускають, що «велика частина залу, в принципі, готова почати процес відставки уряду». Досить цікава, з розмов, ситуація у фракціях Руху і НДП. У націонал-демократів при розумінні правомірності питання про необхідність зміни уряду присутній момент психологічного дискомфорту через те, що активність виявляє «Громада» і соціалісти. А що стосується НДП — то для них, за деякими даними, питання про уряд — проміжне. Оскільки, як повідомляють інформатори, «в рядах триває велика бійка — відображення міжкланової боротьби тих, хто воює за право посадити Кучму в президентське крісло повторно — тобто заробити гроші на його президентській кампанії. І уряд може стати жертвою цієї боротьби». Може, це просто шкідливі чутки, але, не виключено, бізнесменів у рядах НДП починають «пресувати» точнісінько так само, як під час «спікеріади».

Висновки робити зарано, крім одного: навряд чи уряд може спати спокійно. У нього є тільки одна надія: на родову ознаку українського політикуму — невміння домовитися. Головне питання — дільба портфелів у коаліційному уряді — ще не починалася. А це — ще та пісня...

№172 10.09.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Тетяна КОРОБОВА, «День»
Газета: