Нинішні парламентські канікули "не видалися". Цього літа стосунки Верховної Ради та Президента набули дивного політичного забарвлення. На тлі пропозиції Леоніда Кучми про подовження повноважень народних депутатів на один рік, у його оточенні обговорюється прямо протилежне питання - про дотерміновий розпуск Верховної Ради. Ситуацію навколо цього конфлікту на прохання "Дня" коментує заступник голови Верховної Ради Віктор Мусіяка.
Про можливий розпуск парламенту
- Відповідно до статті 90 Конституції України, Президент може достроково припинити повноваження Верховної Ради, якщо пленарні засідання не можуть розпочатися протягом 30 днів.
Повинен сказати, що не так просто припинити повноваження Верховної Ради. Якщо навіть цю ухвалу було б прийнято, було б підписано указ Президента, то Верховна Рада має право оскаржити її в Конституційному суді. Й Конституційний суд повинен сказати, чи є підстави для того, аби розпустити ВР. Тому що можна по-різному тлумачити категорію "не може розпочатися пленарне засідання". Коли ми писали цю статтю Конституції, ми хотіли передбачити заходи проти можливості паралізувати дії законодавчого органу. Ми мали на увазі, що ВР не може зібратися, попри те, що вживаються заходи до її скликання.
Але за даного часу немає ніяких підстав для розпуску ВР, тому що не минуло 30 днів, вказаних у ст. 90 Конституції. Верховна Рада може просто зібратися до кінця цього терміну. Й ніяких підстав взагалі не буде говорити про те, що хтось когось розпускатиме.
Але подивіться що виходить: Президент після "вивчення питання" в його адміністрації великодушно сказав, що не збирається розпускати Верховну Раду. Тобто виходить, що він "може розпустити", але він "не буде розпускати". Він поводиться так, немов у нього вже з'явилися "обставини". Мене дивує те, що вже до появи підстав обговорюється так багатозначно це питання і вже дається індульгенція - обіцянка: "Вас не розпустять".