Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Віктор Ющенко: "Емісія була, є і буде прерогативою Нацбанку"

20 червня, 1997 - 00:00

Попри напади "лівих" і підступи таємних недругів, голова Національного банку Віктор Ющенко залишається однією з найавторитетніших постатей українського істеблішменту. Учора парламент без особливих дебатів затвердив постанову про роботу НБУ, баланс його діяльності й розподіл прибутку 1995 - 1996 рр. В. Ющенко дав із цієї нагоди ексклюзивне інтерв'ю кореспондентові "Дня":

- Запекла дискусія за кілька днів до затвердження цих парламентських постанов допомогла чіткіше розставити акценти в роботі НБУ. Зокрема, торкнулися проблеми неплатежів. Справді, ситуація кризова. Ми днями зустрілися із цього приводу з міністром фінансів Ігорем Митюковим і домовилися, що Мінфін найближчим часом заявить про створення серйозних фінансових інструментів, які допоможуть пожвавити активність банківського та кредитного ринків. Адже через вексельний обіг, євробонди, облігації для населення можна залучити значно більше коштів, ніж чистими кредитами НБУ.

Водночас розвиток фінансового ринку, який має нині занадто спрощену структуру, буде захистом від різких коливань і в результаті дасть стабілізацію національної валюти.

- Як ви гадаєте, чи висуватиме парламент нові емісійні вимоги?

- Гадаю, що ні. Кілька місяців тому парламент ухвалив емісійну постанову про кредитування сільського господарства, але буквально відразу ж був змушений її скасувати.

У той же час за умови нинішньої кризової ситуації НБУ доведеться виявити певну гнучкість. Але такі дії не повинні провокуватися різними політичними силами. Питання проведення емісії було, є і, сподіваюся, буде безумовною прерогативою НБУ.

- У проекті бюджету-97 знову закладено статтю про надання чистих кредитів НБУ. Що ви думаєте із цього приводу?

- 1997 року позики для фінансування бюджетного дефіциту можуть іти іншими альтернативними шляхами. Ресурси НБУ слід не проїдати, а спрямовувати на розвиток економіки. Суму чистих кредитів на 1,7 млрд. грн. не вдасться вилучити із проекту бюджету-97. Але НБУ міг би піти на компроміс, надавши кілька сотень мільйонів гривень як чисті кредити, а решту коштів направити на розвиток економіки та банківської системи.

- Вікторе Андрійовичу, чи правда, що ви плануєте висувати свою кандидатуру на наступних президентських виборах?

- Це неправда, і казати таке про мене загалом нечесно. У мене таких думок немає, не було й не буде.

Світлана СТЕПАНЕНКО, "День"
Газета: