Учора у Верховній Раді був знаменний день. По-перше, під одним куполом зібралися всі керівники держави. По-друге, Віктор Ющенко неочікувано запропонував свій варіант Основного закона. Зробив він це під час свого щорічного звернення до Верховної Ради.
Взагалі, Президент мав намір звернутися до парламенту сьогодні, 1 квітня, але, напевно щоб не було ніяких неправильних асоціацій, виступ у поспіху перенесли, й у депутатів до останніх хвилин не було тексту президентської промови. Зате в залі в повному складі зібрався весь уряд. Прийшов навіть рідкісний гість — лідер опозиції Віктор Янукович.
Говорив Віктор Ющенко близько 50 хвилин. Президент визнав, що перед Україною стоїть загроза економічного занепаду, поглиблення політичної кризи та зростає можливість акцій протесту. Але всього цього, за його словами, можна уникнути. Країна чекає кредиту від Міжнародного валютного фонду, й зараз уряду треба, наприклад, істотно скоротити соціальні витрати.
Ющенко запропонував прогнозувати розвиток трудових ресурсів у регіонах і вимагав скасувати мораторій на продаж землі. Останнє, на переконання Віктора Ющенка, є пережитком кріпацтва.
Але найбільшу увагу Президент приділив конституційній реформі.
Ющенко пропонує створити двопалатний парламент. Верхня палата має формуватися на мажоритарній основі й представляти регіони. Також до депутатів цієї палати має діяти віковий ценз (стати нардепом може кожний громадянин України, що доріс до права голосу на виборах, а в сенатори дозволяється «йти» лише після 35 років).
Нижня палата має обиратися на пропорційній основі, а до її повноважень мають входити ухвалення законів, які потім розглядатиме верхня палата, а також призначення уряду. «Політична турбулентність має залишитися лише в нижній палаті», — сказав Віктор Ющенко.
Ці слова викликали несхвальний гул у залі, й шумів парламент майже до закінчення президентської промови. Було чути навіть вигуки: «Ганьба!»
Цікаво, що за «Конституцією від Ющенка» сенатори призначатимуть усі вибори без винятку — від президентських до місцевих, призначатимуть і звільнятимуть членів ЦВК, голову й половину членів Ради НБУ, даватимуть згоду на призначення генпрокурора, керівника СБУ та голови служби зовнішньої розвідки...
Слід сказати, що ідея з двопалатним парламентом для України не нова. Її намагалися втілити в життя і Леонід Кравчук, і Леонід Кучма. Останній узагалі зайшов досить далеко. Після чергової політичної кризи він ініціював референдум. Як виявилося пізніше, результат цього волевиявлення українців не був обов’язковим до виконання...
У принципі, структура парламенту з двома палатами — явище досить поширене у світовій практиці. Наприклад, серед європейських і пострадянських держав 22 мають однопалатний парламент, а 19 — двопалатний. Але ідея двопалатного парламенту ніколи не мала підтримки у більшої частини українських депутатів. Ні тоді, ні тим паче зараз...
— У нас проблеми з основною палатою — так званою нижньою, то уявіть собі, що буде, коли в Україні буде дві палати», — сказав журналістам лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк
Тепер депутати й експерти запитують себе: навіщо Віктору Андрійовичу під кінець своєї каденції ця витівка з другою палатою?
Найпоширеніша версія — Віктор Ющенко не надто розраховує переобратися на другий термін і шукає собі «запасний аеродром». Бачить себе на чолі сенату. «У політиці так буває, що державні діячі за високим пафосом у своїх історичних спічах приховують банальну мету власного працевлаштування», — вважає директор Інституту економічних і політичних досліджень Василь Базів.
А от б’ютівець Сергій Соболєв побачив у цій ініціативі цілу змову. У розмові з «Днем» він передбачив, що двопалатний парламент — це умова домовленості Банкової з Януковичем.
— У них збіглися інтереси щодо дострокових парламентських виборів. І зараз це умови обміну, хто на які поступки піде. На скільки я знаю, вибори вони запланували на 7 липня.
Сама лідерка БЮТ назвала конституційні пропозиції Президента проектом «олігархізації суспільства». Проте Юлію Володимирівну вчора більше непокоїла не гіпотетична друга палата, а цілком конкретний атикризовий пакет, який так і не пройшов «чистилище Радою». Точніше, «антикризовий пакет» ухвалили частково: два законопроекти в цілому проголосовано (підвищення акцизу на тютюн і спирт), але ще три, які повністю могли балансувати Пенсійний фонд і фінансовий план НАК «Нафтогаз України», так і не були ухвалені. Хоча вже сьогодні Верховна Рада може знову повернутися до розгляду антикризового пакету. Завтра може бути запізно. Партія регіонів знову погрожує заблокувати Раду.