Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вимкнення електроенергії поширилися на об’єкти водопостачання

17 травня, 2001 - 00:00

Учора після добової перерви, коли 90% більш ніж 800-тисячного населення Львова залишалося без води (згідно із законом, «Львівобленерго» за десять днів попередив про це), водопостачання міста було відновлено. У ході переговорів представників комунального підприємства «Львівводоканал» із керівництвом «Львівобленерго» було досягнуто угоди, згідно з якою подачу електроенергії буде відновлено на 8 насосних станцій, повідомило агентство Інтерфакс-Україна в прес-службі Львівської міськради. Головною умовою енергетиків є стовідсоткова поточна оплата за електроенергію. У вівторок міська рада дала гарантію щодо такого рівня оплати, а міськвиконком зобов’язався погасити свої поточні борги. Львівська обласна державна адміністрація зобов’язалася на 100% компенсувати енергопідприємству витрати, пов’язані з наданням пільг та субсидій населенню. Загальний борг водоканалу перед «Львівобленерго» на сьогодні становить 42 млн. 317 тис. грн.

Прес-секретар «Львівобленерго» Максим Камінецький заявив, що «Львівводоканал» заплатив у квітні цього року за спожиту електроенергію тільки 48% її вартості. Жоден інший водоканал у Львівській області не позбавили електроенергії, зазначив прес-секретар. За його словами, до 17 травня без електроенергії можуть залишитися 11 із 18 насосних станцій, які подають воду для міста. На середу було заплановано вимкнення електроенергії на трьох підприємствах хімічної та гірничої промисловості — «Сірка» (Яворів та Розділ) і «Полімінерал» (Стебников), загальний борг яких за спожиту електроенергію становить майже 8,5 млн. грн. із початку нинішнього року.

Як повідомив директор «Львівводоканалу» Володимир Сулипа, 14 травня відбулися переговори між енергетиками і водопостачальниками, однак вони не дали позитивного результату. «Львівобленерго» обіцяє відновити подачу електроенергії за умови оплати поточних рахунків та передачі частини майна водоканалу як розрахунок за борги. Водоканал же, за інформацією В.Сулипи, пропонує передати частину свого майна в довгострокову оренду або концесію. За його словами, вже підготовлено відповідні листи в міську раду. Найбільшими боржниками за воду є населення, борг якого становив майже 80% од усієї суми, і державний бюджет. Не сплачують за воду військові частини, колонії. Держава компенсує тільки 60% субсидій, що призводить до збільшення боргу за електроенергію.

Трохи іншу версію виклав у інтерв’ю «Дню» член наглядової ради «Львівобленерго» Олександр Сагура. За його словами, «Львівводоканал» відключено за «скажені» борги. «По-іншому сказати просто не можу, — каже О.Сагура. — В Україні, напевно, немає іншого такого водоканалу, в якого була б така заборгованість за електроенергію.» Ні «Львівводоканал», ні мерія, ні міські депутати не стурбовані по-справжньому розв’язанням цієї проблеми, твердить О.Сагура. «Вони займаються базіканням і більше нічим», — сказав він. Іще до вимкнення у «Львівводоканалу» та в мерії були можливості запобігти вимкненню. Для цього, за словами О.Сагури, вони могли почати більше платити або хоч би сісти за стіл переговорів, але всі десять днів вони мовчали, чекали вимкнення... і дочекалися. Тільки після цього, каже О.Сагура, «вони почали гасити пожежу — мерія засідала цілий день». Але «породила» лише меморандум та звернення до Президента і прем’єра, в якому мовиться, що вимкнення електроенергії може призвести до епідемій та інших катастрофічних наслідків, і звинувачується в цьому «Львівобленерго». Як повідомив О.Сагура, про те, коли львівські власті збираються розпочати гасити свої борги за електроенергію, в цих документах не йдеться. І, однак, подача електроенергії водопровідникам поновилася. Як пояснив О.Сагура, «мерія написала нам на одному аркушику папірчика, який називає гарантією, і пообіцяла зробити в травні поточну проплату. Вони називають це гарантією, а я — папірчиком, тому що справжня гарантія оформляється зовсім інакше і може бути або банківською, або страховою тощо».

Кажучи про можливі об’єктивні причини енергетичних боргів львівських водопровідників, О.Сагура зазначив, що їх «на теперішній момент немає». «Львівводоканал», за його словами, збирає за свої послуги споживачам до 4 млн. грн. за місяць, але твердить, що ці збори становлять до 3 млн. грн. «Це — брехня», — вважає О.Сагура, бо ще один мільйон водопровідники беруть із підприємств бартером — трубами та різноманітним обладнанням, природно, не зазначаючи це в звітності. Крім того, спочатку вони розв’язують усі свої проблеми, включаючи виплату зарплати, загальнодержавних та місцевих податків, після чого для розрахунків за електроенергію, на що потрібно 2,5 млн. грн., залишаються копійки. А коли ми відключаємо їх від електропостачання, каже О.Сагура, нам докоряють, що ми порушуємо конституційні права населення. Але ніхто не відповідає на запитання, допоки енергетики спроможні будуть кредитувати «водоканал»? «Де нам брати для цього кошти?» — запитує О.Сагура. За його словами, «водоканал» просто не має структури для того, щоб до кінця збирати кошти за свої послуги з населення та з підприємств. «Це навіть не головний біль уряду. Це суто регіональний головний біль, — вважає він, — але, в результаті, центр просто знизить ліміти Львівської області й тоді відключатимуть усіх, також і тих, що платять, — твердить енергетик і констатує: — Мені дуже шкода, що Львівська мерія цього не розуміє».

Тим часом те, що відбувається у Львові, типове для всієї країни. Схоже, енергопостачальні підприємства, поставлені урядом в жорсткі умови обов’язкової стовідсоткової оплати за електроенергію, придбану на енергоринку, вирішили нагадати всім неплатникам, а заразом і державній виконавчій вертикалі та місцевому самоврядуванню, слова популярної в радянський час пісні. У вівторок енергетики позбавили струму магістральний водопровід «Дніпро —Кіровоград», залишивши без води жителів Кіровограда.

Напередодні перший заступник голови правління «Кіровоградобленерго» Володимир Чернявський повідомив, що заходи енергетиків пов’язані з боргами за електроенергію двох водопостачальних підприємств — «Дніпро — Кіровоград» і «Кіровоградводоканал». За перший квартал вони розрахувалися за використану електроенергію лише на 21% і 11%. «Якщо ситуація з платежами цих підприємств не зміниться, тоді вже із «центру» відключатимуть (від електромережі. — Ред. ) цілі райони області без попереджень, що може призвести до непоправних наслідків».

Увечері у вівторок сесія Кіровоградської міськради дала дозвіл водопровідникам на одержання кредиту для погашення енергоборгу в розмірі 200 тис. грн. Коментуючи це рішення, В.Чернявський зазначив, що рішення сесії міськради не розв’яже проблему відновлення енергопостачання, оскільки цієї суми недостатньо для погашення всього боргу, тим більше, що основним неплатником є не «Кіровоградводоканал», а «Дніпро — Кіровоград», якому кредит не надається.

Коментуючи «Дню» ситуацію з водопостачанням у Кіровограді, голова наглядової ради «Кіровоградобленерго» Павло Юмашев сказав «Дню», що інвестори, які нещодавно приватизували нову групу обленерго, з-поміж них і «Кіровоградобленерго», не мають «наміру займатися милосердям». За його словами, у квітні в «Кіровоградобленерго» рівень оплати придбаної на енергоринку електроен ергії — 84,2%. Залишилися не проплаченими 4,1 мільйона гривень. Однак йому поставили умову — оплата на рівні 100%, інакше доведеться повертати щойно придбаний пакет акцій. «Я ще не зустрічався зі словаками, які тепер є власниками контрольного пакету цього обленерго, — сказав П.Юмашев, але абсолютно не впевнений у тому, що вони захочуть платити за чиїсь борги, виймаючи гроші зі своєї тумбочки». Точно така ж ситуація майже щодо всіх інших недавно приватизованих обленерго, вважає П.Юмашев. Якщо вони не заплатять 100% за квітень, то будуть порушені умови договору і для інвесторів виникає загроза повернення пакету акцій державі. Уряд їх примусив керуватися такими умовами, що іншого виходу, крім відключення підприємств, у них немає, констатує голова наглядової ради.

Вiталiй КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: