Домовленості про це було досягнуто минулого тижня під час телефонної бесіди, яка засвідчила (як і візит у Москву віце-прем’єра України Олега Дубини), що позиція російської сторони залишається «жорсткою» й потребує проведення безпосередніх консультацій на рівні прем’єрів.
Нагадаємо, що урядова комісія із захисних заходів у зовнішній торгівлі та митно-тарифній політиці РФ ухвалила рішення про запровадження захисного мита на українські труби (великого діаметра — в розмірі 20%, а на всі інші — 40%) за умови, якщо Україна відмовиться обмежити ввезення труб у РФ на рівні 480 тис. тонн на рік. У зв’язку із цим український уряд має прийняти досить складне рішення, оскільки основним ринком збуту цієї продукції (Україна щороку виробляє 1—1,2 млн. тонн труб) є російський.
Напередодні В.Ющенко старанно демонстрував свої надії на позитивні результати переговорів у Москві: «Я певен, що здоровий глузд переможе в цьому питанні». За словами В.Ющенка, серед нових пропозицій української сторони, які він збирається оголосити на переговорах у Москві, — «виведення з квотування» українських труб, які можна було б постачати в РФ у разі перемоги українських виробників на відповідних міжнародних конкурсах. Крім того, В.Ющенко збирається добитися виведення «за рамки обговорення» питання про постачання близько 100 тис. тонн труб, які виробляють з прокату та заготовок, що поставляють на українські підприємства російські металургійні заводи. Крім того, на думку прем’єра, є можливість домовитися не квотувати продукцію Харцизького трубного заводу (Донецька область), оскільки на російському ринку вона не має конкуренції. Прем’єр нагадав, що українська сторона раніше пропонувала, зокрема, запровадити сезонне квотування на постачання українських труб у РФ, а також розглянути питання можливого встановлення індикативних цін на українські труби, так як це було зроблено при постачанні українських труб у Європу.
Інтернет-газета Forum зазначає, що візит В.Ющенка до Москви виглядає дуже складним і в перспективі малорезультативним. І дійсно, за день до цього російські трубники висунули Касьянову вимогу негайно ввести схвалену ними квоту — 480 тис. тонн труб на рік. «Ми вважаємо неможливим подальше зволікання з вирішенням питання про запровадження спеціального захисного мита в ситуації, коли кожен день відстрочки призводить до нових збитків у російській чорній металургії й усій вітчизняній економіці», — зазначається у зверненні Фонду трубної промисловості. За підрахунками його авторів, ці збитки становлять близько $1 млрд. на рік. При цьому iнтернет-газета зазначає, що «українська сторона поводиться тихше води, нижче трави: жодних грізних заяв на адресу російських імпортерів, зокрема автомобілів або якоїсь іншої ліквідної продукції», й нагадує, що українські фахівці вже витратили левову частку своїх аргументів і схем на попередніх переговорах. Багато аналітиків із цього роблять висновок, що візит виглядає нав’язаним прем’єрові: не просто так 30 березня Ющенко повідомив журналістів, що їхати до Москви раніше двадцятих чисел квітня він не збирається. Пізніше ця ж тенденція проявилася й при скасуванні (через хворобу?) візиту українського прем’єра, запланованого на минулий четвер.
Друга, залишена чомусь у тіні коментарів прем’єра, тема переговорів — реалізація, а точніше нереалізація українсько- російських енергетичних домовленостей, досягнутих з благословення президентів двох країн у Дніпропетровську.
Після тривалого зволікання український уряд нарешті ухвалив постанову, яка дозволяє паралельну роботу енергосистем з нульовим перетоком. Але тепер уже своє невдоволення висловлює РАТ «ЄЕС Росії», яке заявило напередодні приїзду в Москву українського прем’єра, що паралельна робота енергосистем перебуває під загрозою, оскільки Україна не виконала своїх обіцянок щодо транзиту російської електроенергії та її закупівлі для власних потреб.
Буквально перед приїздом у Москву в Ющенка виникла ще одна проблема. Біля посольства України в Росії відбувся пікет, організований Всеукраїнською радою робітників, об’єднанням робочих профспілок «Захист» і центром робітничого руху РФ. В інтерв’ю АПН координатор руху й організатор пікету Володимир Андреєв заявив, що «у зв’язку з тим, що сьогодні до Москви приїжджає прем’єр-міністр Віктор Ющенко, ми хотіли б у формі пікету посольства поінформувати українського прем’єра про незахищеність громадян України, які працюють у Москві та на території РФ. Становище українських нелегалів-остарбайтерів нікого не цікавить, до українських робітників ставляться, як до людей другого сорту. За однакову роботу їм платять вдвічі-втричі менше, ніж російським робітникам».
Учасники пікету передали в посольство звернення на ім’я прем’єр-міністра України Віктора Ющенка, в якому наголошується, що «ваш авторитет і політичний рейтинг цілком залежать від того, чи порушите ви на переговорах з Михайлом Касьяновим тему соціального захисту українських громадян-робітників у Росії». У зверненні також зазначається, що «ЗМІ поширюють чутки, що українські й російські олігархи роблять ставку на Вас. Серед них називають Льва Чорного, який нажив капітал на експлуатації трудящих Росії, а тепер намагається скупити великі підприємства й «робити політику» в Україні». Пікетники тримали транспаранти з написами: «Захисти права робітників України!», «Ющенко — служіть народу, а не олігархам!», «Підпишіть угоду щодо українських остарбайтерів!».
Крім того, В.Ющенку буде дуже важко винести за рамки переговорів з М.Касьяновим ще й газові питання: обидва кредитори України — «Газпром» і «Ітера» перенесли їхнє вирішення в судову площину. Й одне це ставить під сумнів успіх поїздки, вкрай необхідний В.Ющенку у зв’язку з голосуванням щодо звіту уряду, яке відбудеться 17 квітня. Невдача переговорів дозволить критикам уряду небезпідставно звинуватити його главу як у небажанні, так і в невмінні знаходити спільну мову з найближчим стратегічним партнером.