Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Витік «із труби»

Польща не відмовляється від нафтопроводу
12 листопада, 2003 - 00:00

Цими днями в Польщі тривають україно-польські переговори на рівні експертів про добудову нафтопроводу Одеса— Броди територією Польщі. Як сказав учора «Дню» один із учасників переговорів, йдеться про створення спільного підприємства та підготовку міжурядової угоди.

Тим часом у понеділок Інтерфакс-Україна поширив повідомлення, де з посиланням на наявну в агентства інформацію МЗС України урядовi, повiдомляється, що Польща перерве переговори з Україною стосовно підписання угоди про використання потужностей нафтотранспортної системи Одеса—Броди та її інтеграції в польську нафтотранспортну систему, якщо до 6 грудня нафтопровід не буде заповнено каспійською нафтою.

Як нібито зазначає міністерство, сторони розходяться в думках, коли потрібно підписати угоду: українська сторона вважає, що до заповнення труби каспійською нафтою, а польська сторона наполягає на прямо протилежній послідовності подій. В інформації зазначається, що підписання угоди, спочатку заплановане на 30—31 жовтня, заздалегідь переноситься на 6 грудня.

Але перший заступник міністра закордонних справ України Олександр Чалий в інтерв’ю журналістам назвав вищенаведене повідомлення таким, що «не відповідає дійсності». «У нас тривають плідні переговори з польською стороною про підготовку проекту угоди про використання нафтопроводу Одеса— Броди та продовження його до Плоцька. Ці переговори відбуваються на експертному рівні, і ми очікуємо, що в середині цього місяця пройде наступний раунд переговорів», — сказав перший заступник міністра. Чалий при цьому відзначив, що нафтопровід Одеса—Броди «як ніколи користується підтримкою з боку як Євросоюзу, так і з боку урядів країн-кандидатів на вступ до ЄС». «Останнім часом, — продовжив заступник міністра, — істотні заяви про пряме використання нафтопроводу Одеса—Броди зробили кілька країн, включаючи США». Зі слів Чалого, «цей проект як ніколи має політичну підтримку, і тривають конкретні переговори про підписання відповідних контрактів із провідними європейськими й американськими фірмами».

Безпосередній учасник нинішніх переговорів керiвник апарату спецiального уповноваженого України з питань ЄАНТК Михайло Гончар в інтерв’ю «Дню» сказав, що йому нічого не відомо про подібну позицію польської сторони і назвав повідомлення агентства «черговим елементом інформаційної війни», спрямованої на те, щоб зірвати переговори та не допустити введення нафтопроводу в дію. «Тільки один гальмiвний момент може з’явитися в ході цих переговорів — якщо з’явиться реверсивний варіант використання нафтопроводу, і, я думаю, поява цієї дезінформації саме в даний момент не випадкова».

Нагадаємо, що в Україні триває полеміка навколо варіантів напрямку нафтопроводу: для транспортування каспійської нафти або (так званий реверс) — для транспортування російської нафти. Уряд планує ухвалити рішення з цього питання в середині січня.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: