У весняній програмі європейської кваліфікації футбольного чемпіонату світу-98 залишилося два матчі: 18 травня між збірними Естонії та Латвії (група 4) і 31 травня - між командами Польщі та Англії (група 2). Тим часом футбольні експерти продовжують аналізувати матч українських футболістів у Бремені (нагадаємо, перемогли тоді німці - 2:0). Збірна України, своїм квітневим лідерством, у групі 9 викликала чимало галасу на континенті, але водночас поставила власне реноме в пряму залежність від рівня гри саме в зустрічі з головним фаворитом. Останній це теж усвідомлював.
"Втрата очок у цій грі для нас неможлива. Щоб переграти українців, необхідно показати свої кращі якості". Головний тренер господарів Берті Фогтс, котрому належать ці слова, як у воду дивився. Щоб схилити шальки терезів, збірній Німеччини довелося неабияк понервувати. Тепер пропоную порівняти з першою цитатою слова герра Фогтса під час післяматчевої прес-конференції: "Я незадоволений діями середньої лінії своєї команди. Скажу більше, ми довго програвали центр поля. Можу відзначити Олівера Бірхоффа - сьогодні він був кращим у команді. Думаю, збірна України намагатиметься в Києві 7 червня взяти реванш".
Гаразд, але якщо чемпіони Європи-96 не справили притаманного їм враження, то чому ж таким "безваріантним" був ендшпіль гри для гостей? Перш, ніж навести резюме головного тренера збірної України, дозволю кілька авторських зауважень. Німецький футбол - на дуже високому рівні. Принаймні достатньому, аби не відчути (з негативними наслідками) разової відсутності таких "зірок", як Андреас Меллер, Маттіас Заммер, Томас Хесслер, Ульф Кірстен (до речі, автор хет-трику в попередньому матчі з албанцями).
Оманливою може бути й зовнішня неудачливість окремого гравця-лідера. Мова, як ви здогадуєтеся, про капітана команди Юргена Клінсманна. Популярний центрфорвард, котрий вже понад 500 хвилин не може перемогти ворота суперників у поєдинках різного рангу, знайшов себе 30 квітня в іншій ролі. Притягнувши "ескорт" опікунів, Юрген видав лише дві майстерні передачі, але саме вони й дозволили партнерам двічі забити! Та справжньою причиною перемоги була вчасна зміна тактики - від академічного тиску до стрімких атак. Інша справа, що наша свідома згода в другому таймі зіграти з ними на зустрічних курсах трохи не клеїлася з функціональним ресурсом наших.
...Отже, коментар Йожефа Сабо: "Можливо, дехто просто "перегорів", але потрібно з'ясувати причини, чому кілька футболістів взагалі "випали". Користь же від цього матчу - подвійна. Ми пересвідчилися, що зі збірною Німеччини грати можна, але переграти, без повної самовіддачі, - нереально".
Так, збірна України у день такого матчу виявилася не в ідеальній формі. Та, порівняно з аналогічною виїзною грою з португальцями - ще одним претендентом на фінальну путівку, - прогрес очевидний. Моментами наші демонстрували досить цікавий футбол, а головне, принциповий. З бажанням приходить і вміння. З нами почали рахуватися. Становлення команди триває...
Геннадій ЧЕХОВСЬКИЙ ("Спортивна газета"), спеціально для "Дня"
Бремен - Київ
P. S. Бременську футбольну спадщину дуже швидко поставила собі на службу молодіжна збірна України. На черговий відбірний матч із вірменськими ровесниками вона вийшла без лівих крайніх півзахисту й атаки. Весь цей "коридор" мав контролювати захисник Іван Павлюх, що було значною мірою повторенням дотепного завдання, даного Берті Фогтсом мюнхенській "зірці" Крістіану Ціге. Домашній "залік із німецької" Павлюх склав вельми достойно.