Цими вихідними в Києві відбулася подія, на яку мало хто звернув увагу. А дарма. За підсумками спільної конференції в Києві об’єднались християнські демократи Східної Європи. Було створено Східноєвропейське християнсько-демократичне бюро, яке базуватиметься в Києві. Керівником Бюро став лідер ХДС України, народний депутат Володимир Стретович. Вже через рік планується створити організацію Східноєвропейський інтернаціонал. Щось на зразок Соцінтерну. Як живеться християнським демократам в Східній Європі? А живеться дуже й дуже по-різному. Скажімо, в Литві на парламентських виборах, що відбулися буквально позавчора, у неділю, виграла опозиційна партія консерваторів і християнських демократів «Союз Вітчизни». Вони набрали десь за 40 % відсотків. У сусідній Молдові християнські демократи мають стабільні 8%. Є представництво християнських демократів і в парламенті Грузії. А, скажімо, у Вірменії, Білорусі та Росії їх в законодавчій владі немає взагалі. Що ж до України, то в нас християнська демократія в парламенті, м’яко кажучи, представлена не дуже численно. До того ж, перспективи ХДС на наступних виборах досить туманні — невідомо, з ким в блоці вони підуть, чи підуть взагалі. А самотужки їм, звичайно, 3% бар’єра не подолати. Про перспективи християнської демократії в Україні та про поточну політичну ситуацію ми поговорили з лідером ХДС Володимиром Стретовичем.
— Володимире Миколайовичу, на вашу думку, взагалі християнська демократія має перспективи в Україні, адже більшість населення отримала радянське, атеїстичне виховання?
— Звичайно, має. Ми будемо докладати зусиль, щоб сформувати свою електоральну базу, своїх виборців, як це зробили наші брати з Молдови. Вони кожні вибори стабільно показують один і той же результат — десь 9%. Тобто вони свого виборця вже сформували, він їм довіряє, і вони з ним працюють. У Литві прем’єр-міністр — християнський демократ. І ми готові цей досвід запозичувати. Хоча в Прибалтиці ці процеси йдуть набагато легше, ніж в нашій країні, де радянська влада була 77 років, а не 30 — 40, як це було у них.
У нашій країні з певною насторогою ставляться до слова «християнський». Це дійсно так. Але, водночас, якщо згадати соціологію, то серед суспільних інститутів довіра до церкви є найбільшою, потім іде армія, а потім — всі інші інститути.
— Дуже не хочеться, але треба повертатися на нашу грішну землю — до нашої політичної кризи. Ваш прогноз — чи вдасться до чогось домовитися на цьому тижні?
— Цього тижня, десь у середу — четвер, з’явиться коаліція, яка буде посилена блоком Литвина та іншими суб’єктами. Вона буде поіменна. І парламент запрацює, маючи більшість в 250 — 240 голосів. Мені б цього хотілося, щоб не робити вибори без виборів. Бо в результаті цього протистояння в Україні нічого не зміниться. Доки не сформується нова еліта, доки не прийдуть менеджери, сформовані в новітній українській історії, марно сподіватися на поліпшення ситуації.
Ситуація може поліпшитися хіба що після чергових президентських виборів, коли новий президент буде формувати свою команду.
— До речі, за останніми соціологічними даними, рейтинг Президента скотився до 4,1 відсотка, за ним іде Симоненко з рейтингом 4,0%. Тобто Віктор Ющенко випереджає Симоненка лише на 0,1%. А ймовірний блок Ющенко, за даними «ФОМ-Україна», набирає 2,7%. На вашу думку, чи може щось допомогти Президенту виповзти з цієї електоральної ями?
— Я боюсь, що в цій ситуації, особливо після цього двомісячного протистояння, вже навряд чи знайдуться ефективні ліки навіть з плодів африканського дерева, які б могли підняти президентський електоральний потенціал. Ще я боюсь, що, якщо Президент очолить виборчий список і набере невеличку кількість голосів, стане питання: а як бути при такій мінімальній довірі громадян до глави держави? Тоді, за кодексом честі, він повинен подати у відставку і призначити позачергові президентські вибори. Як не мене, ці вибори не будуть успішними для Віктора Ющенка й тих, хто йому радить.
— А ХДС з ким піде на вибори, якщо вони відбудуться?
— Ви знаєте, що я проти виборів, тому ми це питання навіть не обговорюємо. Давайте хвилюватися поступово. Коли це питання відкриється і ЦВК оголосить початок виборчого процесу, ми проведемо з’їзд і там в ході дискусії з’ясуємо, з ким ми будемо йти.