Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Впишемося!..

345 українських миротворців вирушили до Іраку
8 серпня, 2003 - 00:00

Учора на військовому майданчику столичного міжнародного аеропорту «Бориспіль» міністр оборони України Євген Марчук, голова парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони Георгій Крючков, служителі церкви, армійський генералітет та прості українські громадяни проводжали першу групу (69 військовослужбовців) 5-ї окремої механізованої бригади ЗСУ до Іраку. Точніше — безпосередньо в районі іракського міста Аль Кут (провінція Васіт) наші військові під егідою ООН опиняться дещо пізніше. З 7 по 10 серпня цього року дев’ятнадцятьма рейсами літаків Іл-76 (12 — із Києва, 7 — із Миколаєва) на територію Кувейту буде доставлено весь особовий склад українського миротворчого контингенту (1660 вояків). 8 серпня до порту Ель Кувейт прибуде турецький морський пором із технікою (60 БТР-80, 11 БРДМ-2, 217 автомобілів різних типів) та майном творців миру з України. І лише після того, як на території військової бази «Кемп-Койот» (у кувейтській пустелі, за 40 км від іракського кордону) пройдуть збори 5-ї омбр , і військові здійснять дводенний 500-кілометровий марш до місця дислокації, українці почнуть виконання своїх безпосередніх обов’язків в Іраку. Приблизно 1 вересня.

Туди також передислокуються 448 вояків із 19-го окремого батальйону РХБ-захисту, яких, нагадаємо, направили до Кувейту наприкінці квітня поточного року на запрошення кувейтського керівництва з метою захисту мирного населення країни від можливого застосування зброї масового ураження під час воєнної кампанії в Іраку.

Офіційно стверджується, що провінція Васит «не вирізняється особливою напруженістю». Як, проте, не заперечується й те, що ситуація в Іраку загалом «більш ніж нестабільна». У країні досі немає легітимно обраної влади та чітких кордонів між провінціями. Тому цілком зрозуміло, чому і міністр оборони, і народні депутати особливо наголошували на «професіоналізмі», «згуртованості», «взаємовиручці», яку мають виявити українські військові. Радує в цьому випадку те, що епідеміологічний стан в регіоні, як розповіли «Дню» керівники санітарної служби українського контингенту, «відносно благополучний». А із результатів медичного обстеження військових випливає, що всі вони здатні без шкоди для здоров’я діяти в умовах спекотного субтропічного середземноморського клімату. Головне — так кажуть самі військові — «вписатися в тамтешні традиції та культуру». З цією метою українських миротворців детально інструктували «не заглядатися на жінок», «дивитися в очі співрозмовникам-мусульманам», «дарувати подарунки правою рукою» тощо.

Проводжаючи українських військових, міністр оборони Євген Марчук побажав їм «повернутися живими і здоровими», зазначивши для представників ЗМІ, що «функціями наших миротворців є охорона органів влади, об’єктів життєзабезпечення, транспортних комунікацій» і що «їх можуть залучити і до охорони нафтопроводів». За його словами, така місія цілком відповідає національним інтересам України та її зобов’язанням у рамках ООН. А військові, у свою чергу, пообіцяли виправдати виявлену їм довіру.

В’ячеслав ДАРПІНЯНЦ, «День»
Газета: