Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

А все так добре починалося...

23 вересня, 2009 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Здавалося, Рада нарешті почала працювати. Першу половину дня депутати виступали, обговорювали законопроекти... Але закінчилося все в кращих традиціях українського парламентаризму — трибуну заблокували, мікрофони повикручували.

Усього на порядку денному було три законопроекти про підвищення соцстандартів: литвинівця Олега Зарубінського, регіоналів Михайла Папієва та Олександра Пеклушенка. Першою йшла «соціалка» Зарубінського.

З ініціативи спікера Володимира Литвина депутати змінили спосіб голосування. Вирішили голосувати руками й поіменно. За таке рішення проголосувало 240 депутатів. Благо, подібний успішний досвід уже був, так голосували за прем’єрство Тимошенко. Але Партія регіонів відразу ж назвала це провокацією.

— Знаючи, що в залі немає кількох депутатів, ви змінили спосіб голосування, щоб законопроект не був проголосований, — розгадала «підступні» плани коаліції Ганна Герман.

Проте про свою готовність голосувати за законопроект № 4762 заявили комуністи, а також депутатська група «За Україну!»

— Ми виходимо з того, що оскільки життя дорожчає й реагувати на те, що відбувається в гаманцях громадян, необхідно й уряд від цієї проблеми відмахується, ми сьогодні приймаємо рішення, принаймні в складі депутатської групи «За Україну!», за той законопроект, який внесений членом правлячої коаліції, а саме Олегом Зарубінським, голосувати, — досить плутано пояснив свою позицію лідер групи В’ячеслав Кириленко.

А ось його однофамілець, Іван Кириленко, вибачився перед Олегом Зарубінським і попередив спікера Володимира Литвина, що, мовляв, бютівці не братимуть участі в голосуванні.

— Щойно виконуючий обов’язки голови Мінфіну озвучив, що ціна питання — 470 мільярдів із бюджету, — обурився Іван Кириленко.

Перед вирішальним голосуванням Регіони спробували мобілізувати всі свої сили: Віктор Янукович перервав свій візит у Сумську область, а представники апарату буквально за годину обдзвонили всіх відсутніх у Верховній Раді депутатів Партії регіонів. Сесійна зала була повною. Але, вочевидь, тотальної мобілізації не вийшло.

О 16.00 на прес-поїнті з’явився лідер Партії регіонів Віктор Янукович. Він заявив, що категорично не згодний зі зміною способу голосування й попросив у спікера продовжити перерву в засіданні парламенту, щоб «подивитися в очі» опонентам.

— Зараз у парламенті чергова профанація депутатів від коаліції, яка знайшла вихід із ситуації, щоб не проголосувати важливий закон.

Мовляв, у коаліції спеціально відправили у відрядження тих депутатів, які готові були голосувати за проект, а потім «вилучили картки», щоб змінити спосіб голосування.

«Очна ставка» результатів не дала. Все повернулося на круги своя. З криком «Люди добрі, схаменіться!» Литвин закрив засідання.

ЩО ПРОПОНУВАВ ОЛЕГ ЗАРУБІНСЬКИЙ

Згідно з документом, із 1 січня наступного року мінімальна заробітна плата, на його думку, має бути 900 грн., з 1 квітня — 1500 грн., з 1 липня — 2000 грн., із 1 жовтня — 2500 грн., а з 1 грудня — цілих 3000 грн. Тож під кінець 2010 року мінімальна зарплата повинна вирости на 233,33 % (або в 3,33 разу) в порівнянні з 1 січня. Погодьтеся, показники більш ніж «щедрі».

Із ще «щедрішими» ініціативами виступає Партія регіонів, яка при цьому ухитряється називати бюджет-2010 популістським. Із 1 грудня мінімальна зарплата, за підрахунками регіонала Олександра Пеклушенка, має становити 1750 гривень. За словами Пеклушенка, ці цифри він обчислив так: узяв мінімальний споживчий кошик і помножив товари на ціни, що зараз на ринках і в магазинах. «Співавтором цього законопроекту можна вважати Юлію Тимошенко», — зазначив він.

Як відомо, в уряді вважають, що підвищити мінімальну зарплату можна лише максимум до 778 гривень.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: