Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Всі рівні, але омбудсмани рівніші?

Парламент звільнив усіх сумісників, окрім Ніни Карпачової
6 жовтня, 2006 - 00:00

Верховна Рада України достроково припинила повноваження народних депутатів-сумісників Василя Онопенка (обраний головою Верховного Суду), Олексія Костусєва (глава Антимонопольного комітету) та Едуарда Прутника (голова Держкомтелерадіо). Верховна Рада також звільнила Віктора Балогу з посади міністра з питань надзвичайних ситуацій у зв’язку з його призначенням на посаду глави Секретаріату Президента. У той же час парламент продовжує захищати права Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, а за злісним сумісництвом — народного депутата Ніни Карпачової.

Власне кажучи, незрозуміло, чому Ніна Іванівна ніяк не може вибрати між депутатським кріслом і кріслом омбудсмана, яке вона займала багато років поспіль. Тим часом широка громадськість починає вимагати її відставки (хоч би з одного поста) — в засобах масової інформації раз у раз з’являються їдкі зауваження з приводу такої нерішучості, а Громадський Форум України вчора навіть зробив офіційну заяву з вимогою відставки: «Ніна Карпачова мала скласти повноваження Уповноваженого з прав людини ще тоді, коли потрапила до виборчого списку Партії регіонів і взяла участь у виборчому процесі», — говориться в заяві. За словами представників громадських організацій, участь правозахисника в політичній діяльності на боці однієї з політичних партій автоматично позбавляє його незалежності та безсторонності, а присяга омбудсмана, згідно із законом, однозначно вимагає дотримання цих принципів.

Нагадаємо, в червні прес-служба Уповноваженого повідомила, що Ніна Іванівна подала до Верховної Ради України письмову заяву про звільнення з посади у зв’язку з обранням її народним депутатом України. Але в середині вересня виявилося, що Ніна Карпачова бажає залишитися на посаді омбудсмана: вона подала заяву про складення повноважень народного депутата України. Нещодавно з’явилися нові суперечливі відомості про чергову зміну намірів. Згідно з українським законодавством Уповноважений не може мати представницького мандата, обіймати будь- які інші посади в органах державної влади. Він також не може бути членом будь-якої політичної партії. При наявності обставин, вказаних у частинах першій і другій цієї статті, Уповноважений повинен їх усунути протягом десяти днів після його призначення. До усунення вказаних обставин він не може приймати присягу. «Виходить, що Карпачова протягом 4-х місяців поєднувала посади Уповноваженого і народного депутата України, що заборонено робити статтею 8 Закону про Уповноваженого. Відповідно до останньої частини статті 8, Верховна Рада України зобов’язана звільнити Карпачову з посади Уповноваженого й провести, згідно зі статтею 6 Закону про Уповноваженого, висунення кандидатур і призначення нового Уповноваженого. При цьому Карпачова вже не має права брати участь у нових виборах», — говориться в заяві.

Вікторія ГЕРАСИМЧУК, «День»
Газета: