Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Втомлені хабарництвом

23 квітня, 2008 - 00:00

Учора в Києві затримали чиновника однієї з районних держадміністрацій столиці за здирництво й отримання хабара в $25 тисяч. Але доблесні працівники СБУ не лише взяли хабарника на місці злочину, а й викрили та ліквідували корупційний механізм отримання хабарів з фізичних і юридичних осіб, який впровадив цей чиновник — начальник юридичного відділу райдержадміністрації. Цей чиновник не візував або тягнув час при узгодженні документів щодо оренди комунальних приміщень. Громадянам і представникам комерційних структур давали зрозуміти, що для позитивного вирішення питання слід заплатити.

Корупція, як відомо, шкодить нам усім і є найяскравішим прикладом нераціонального використання ресурсів. Якщо не піти на неї війною, вона може набути такого поширення, що загрожуватиме не лише демократичним цінностям і ринковій економіці, а й самому існуванню української держави. Проте, війни на цьому напрямку ми оголошуємо досить часто, але до перемоги, хоча «головнокомандувач» і схильний встановлювати мінімальні терміни, на жаль, ще дуже далеко. Корупція в Україні сильна, небезпечна й дуже поширена. А втомлені хабарництвом люди все ж таки вважають її неминучим, а нерідко навіть корисним злом, що допомагає обійти бюрократичні рогатки.

Наприклад, громадян країни, як і її Президента, мабуть, дуже непокоїть корупція у сфері земельних відносин, що важким тягарем лягає на мільйони українців. І тих, хто потребує нового або кращого житла, але через захмарні ціни на квадратний метр навіть не може про нього мріяти, й тих, хто хотів би відкрити свій бізнес або розширити площі під сільськогосподарськими культурами. Корупція, по суті, душить усі корисні почини, які б уже давно могли підняти нашу країну. Тож битися з нею слід безжалісно й безкомпромісно. «Я не піду ні на які поступки в питаннях землі. Я добре знаю, як розбазарювалися в цій країні активи, й розумію — сьогодні настала черга землі. Політичних дивідендів не буде. Земельні відносини поставлені в чіткі, прозорі рамки згідно з чітким дотриманням національного законодавства», — підкреслює Президент Віктор Ющенко й стверджує, що фактично в усіх регіонах України виявлені факти корупції із землею. За його словами, експертні оцінки свідчать, що ціна житла в Україні (одна з найвищих у Європі) зумовлена на «30—40% закладеним у собівартість хабарем».

Неприкрита корупція звила собі гніздо навіть у судовій системі України. Причому тут справа нерідко доходить до цілковитого абсурду. Суддя часто просто боїться ухвалити той чи інший виправдувальний вирок лише тому, що його можуть звинуватити в отриманні хабара. І він думає: якщо мене в чомусь запідозрять, то вже краще небезпідставно. І приймає, а нерідко й просто вимагає винагороду. А тим паче, коли йдеться про якісь господарські суперечки, що мають свою ціну. Тут уже всім, хто так чи інакше стикається з судовою системою, відомий відсоток, що забезпечує виграш. А якщо таких грошей немає, то нічого й претендувати на справедливість.

У зв’язку з цим в країні дуже гостро стоїть питання про судову реформу. Президент підкреслює, що сьогодні «під колосальним сумнівом знаходиться репутація» судових органів влади, Генеральної прокуратури, галузевих і регіональних судів, і вимагає: «Парламент має невідкладно розглянути питання судоустрою в Україні». «Чи здатні ви здійснювати незалежне судочинство в цій країні? — запитує Ющенко, звертаючись до представників судового корпусу. — Упевнений, що наслідком сьогоднішньої нашої розмови має бути ваша реакція в цьому питанні. З нашою судовою системою треба щось робити». Звісно, «робити» повинні насамперед законодавці. Але й сама Верховна Рада далеко не завжди є зразком для громадян країни. Ось невеличка деталь. Парламентський комітет економічної політики подав до Мінекономіки кандидатуру Антона Яценка до складу консультативно-методологічної ради, яка розглядатиме скарги, вести узгодження й проводити торги з обмеженою участю й з одного учасника, розроблятиме методику калькуляції й аналізу цін на товари, роботи й послуги в сфері державних закупівель. Тим часом, цей депутат відомий як один з ідеологів створення Тендерної палати, що викликала в країні бурю критики. А згаданий комітет, що визначив свого висуванця до складу цієї ради при Мінекономіки, як відомо, очолює один із керівників Тендерної палати — Олександр Ткаченко.

І ще. Країна повинна вірити в усі ці реформи. На жаль, сьогодні від них нічого не чекають навіть просунуті молоді юристи з компанії «Ільяшев і партнери», які мріють про той час, коли в країні нарешті з’явиться попит на справжнє правосуддя. Михайло Ільяшев, відповідаючи на запитання «Дня» про судову реформу, зазначив, що той шлях, яким її хочуть повести, йде в нікуди. На його думку, нескінченне клонування спеціалізованих судів, що є на сьогодні стрижнем реформи, не досягає своїх цілей і жодним чином не допомагає протистояти корупції.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: