Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Втрачений шанс

Бурджанадзе — про нездатність грузинської влади привести країну до НАТО
5 грудня, 2008 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Грузія не отримала ПДЧ через неадекватність і безвідповідальність влади. Так прокоментувала результати саміту міністрів закордонних справ НАТО в Брюсселі, що завершився, колишня соратниця грузинського президента Михаїла Саакашвілі, а нині його опозиціонерка Ніно Бурджанадзе. Екс-спікер грузинського парламенту, лідер опозиційної партії «Демократичний рух — єдина Грузія» зазначила, що на всіх пріоритетних напрямах «влада зазнала радикального й катастрофічного краху, який намагаються ретушувати пропагандою». «Вони побоюються демократії, оскільки більш поінформоване суспільство порушить питання відповідальності цієї влади», — наголосила Бурджанадзе.

За її словами, сьогодні влада Грузії «намагається зменшити значення ПДЧ, знецінити важливість прийняття-неприйняття ПДЧ і знову шляхом дезинформації представити стан речей так, наче нічого не сталося». «Це владі не надали ПДЧ, а не Грузії чи її народу», —зазначила Бурджанадзе. Вона вважає, що ПДЧ був не лише гарантією вступу до НАТО, а й серйозним гарантом того, що в Грузії триватимуть реформи й країна наблизиться до євроатлантичних стандартів. Говорячи про нову національну програму, запропоновану з боку НАТО Грузії, Бурджанадзе заявила, що це аж ніяк не план дій, а лише програма-мінімум, яку обов’язково повинна виконати влада країни для того, щоб стати ближче до країн євроатлантичної співдружності.

Вона також вважає, що на рішення голів зовнішньополітичних відомств членів НАТО в Брюсселі серйозно вплинули серпневі події, але це не єдина причина. «Ми цей шанс втратили ще минулого року. У квітні в Бухаресті саме через зазіхання на демократичні цінності владі Грузії було відстрочено отримання ПДЧ», — заявила вона. За її словами, приєднання Грузії до НАТО прямо пов’язане з тими реформами, які повинна провести будь-яка нормальна влада в країні, реформами, які називаються демократичним, стабільним і прогнозованим розвитком. «Для отримання ПДЧ необхідно привести країну в нормальний стан. Нинішня влада неспроможна на це», — вважає Бурджанадзе. Тому вона впевнена, що потрібно змінити владу конституційним шляхом. Екс-спікер додала, що головними пріоритетами країни залишаються західні цінності, максимальне зближення з НАТО, відновлення територіальної цілісності, забезпечення безпеки країни та діалог з усіма: як з партнерами, так і з державами, з якими «дуже складно порозумітися».

Аліна ПОПКОВА, «День»
Газета: