В'ячеслав ЮТКІН, заступник голови правління Національного резервного банку (Москва):
— Визначальну роль у вирішенні цього питання відіграє Міністерство фінансів, бо воно краще за всіх бачить або, принаймні, повинно бачити реальні наміри і можливості контрагентів, наявність у них фінансових джерел. За підсумками перших переговорів, проведених з нашої ініціативи внаслідок аналізу ситуації, що розвивається, нам здалося, що ми зустріли розуміння, конструктивне і доброзичливе ставлення. І це зрозуміло: наші пропозиції — добрий жест. Ми самі віддаємо валютні зобов'язання, а приймаємо натомість гривневі — з урахуванням усіх ризиків: інфляції, девальвації тощо. Більше того, ми зобов'язуємося не вивозити навіть цю гривню, як роблять інші, купуючи на неї сировину та інші ліквідні товари і перетворюючи їх потім на тверду валюту.
Повторюю, нашу пропозицію зустріли з розумінням, але процес переговорів буде тривалим. На це піде значна частина січня, числа до 15-го. Буде ще кілька раундів переговорів і узгоджень. Ми до цього готові: пропозиції «прописані», і у вівторок ми передали прем'єр-міністру план НРБ щодо скорочення зовнішнього боргу України (у тій частині, яка належить нам). Ми сподіваємося, що цей план знайде розуміння. Коли кредитор простягає позичальнику руку — це треба цінити, оскільки таке буває не так часто. А судячи з досвіду переговорів з іншими кредиторами, яких має Україна, це — складний багатомісячний процес, коли кредиторів зрештою починають притискати до стіни, випрошуючи у них «добровільну» згоду.
Перші десять днів переговорного процесу покажуть, наскільки сторони серйозно до нього ставляться. Ми відстежуватимемо хід подій і, у разі зволікання, нам доведеться йти жорсткішим шляхом. Я маю на увазі нашу позицію у клубі кредиторів України, який, безумовно, буде створений. У нас є акціонери, вкладники, перед якими ми несемо відповідальність і повинні захищати їх інтереси. А вони, звичайно, не зацікавлені у тому, щоб їх гроші йшли незрозуміло кому. Адже зобов'язання України купувалися за гроші вкладників, і якщо ми їх Україні просто подаруємо, то нас не зрозуміють. Акціонери зажадають якихось заходів: вулиця розуміння має бути з двостороннім рухом.