Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Взаємозалік по НАТО

Альянс обіцяє допомогу. Україна — участь у миротворчих операціях
19 травня, 2006 - 00:00

Україна й НАТО готові надалі співпрацювати й допомагати одне одному. Альянс надаватиме допомогу Україні в реформуванні сектора безпеки. Від Києва в Брюсселі очікують, що українські Збройні сили надалі братимуть участь у миротворчих операціях під егідою НАТО. «НАТО й країни Північноатлантичного альянсу готові надавати підтримку Україні в досягненні реформ в оборонному секторі України й допомогу, щоб впоратися з соціальними наслідками, які випливають у результаті здійснення реформ». Про це сказав пан Колстон перед початком засідання Спільної робочої групи Україна — НАТО з питань оборонної реформи, яке відбулася вчора в Києві.

Представник НАТО й голова Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції Володимир Горбулін поділяють думку, що Україна має певний поступ у здійсненні реформ сектора безпеки, зокрема, в реформуванні й реструктуризації української армії. Водночас В. Горбулін визнав, що в інших секторах — СБУ, прикордонна служба — залишився «непочатий край роботи». «Ми розуміємо, що наші стандарти не відповідають вимогам НАТО», — сказав він. Висвітлюючи свій погляд на питання реформування вітчизняного оборонно-промислового комплексу, В. Горбулін, який свого часу був головою Державної комісії з питань ОПК, вважає, що тут не можна поспішати з приватизацією української оборонки. Він, зокрема, зазначив, що не є оптимістом у порівнянні з міністром оборони Анатолієм Гриценком, який зазначив, що підприємства ОПК можна швидко приватизувати.

В. Горбулін також вважає, що після створення урядової коаліції необхідно розпочати напружену роботу щодо продовження євроатлантичного курсу України. «Є різні підходи до зовнішньої політики», — визнав він, додавши, що це питання може стати предметом серйозних переговорів між партіями, які увійшли до складу парламента. В. Горбулін вважає не припустимим вплив внутрішньої політики на зовнішньополітичні інтереси України. Саме через це, сказав він, відповідаючи на запитання кореспондента «Дня», Україна втратила можливість стати єдиною країною, яка б отримала замовлення на перевезення українськими літаками Ан-124 вантажів НАТО. Як відомо, Верховна Рада України відмовилась ратифікувати Меморандум про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України й Верховним головнокомандуванням Об'єднаних Збройних сил НАТО з питань трансформації та Верховним головнокомандуванням Об'єднаних Збройних сил НАТО в Європі щодо використання стратегічної транспортної авіації України в операціях та навчаннях НАТО. Крім того, народні депутати не ухвалили закон про проведення навчань за участю іноземних країн на території України цього року. Це, за словами В. Горбуліна, завдає шкоди національним інтересам України. Адже, зазначив він, за рахунок надходжень від міжнародних навчань, які проводились в України, була відремонтована й модернізована низка полігонів.

Зі свого боку Дж. Колстон висловив подяку українській стороні за добровільну участь України в миротворчих операціях. Він вважає, що Україна й НАТО зроблять усі необхідні кроки, щоб спільні військові навчання на українській території продовжилися. Помічник Генсека висловив сподівання, що Верховна Рада України ратифікує Меморандум про стратегічні авіаперевезення, що відповідає інтересам обох сторін. Пан Колстон наголосив на важливості забезпечення відповідними ресурсами виконання планів із реформування Збройних сил. За його словами, в НАТО добре розуміють бюджетні труднощі в Україні, тому Київ зможе втілити свої амбітні цілі лише у випадку виділення необхідних коштів.

Микола СІРУК, «День»
Газета: