Учора міністр палива та енергетики України Юрій Бойко, а також його заступник Юрій Недашковський зустрічалися з керівництвом компанії Holtec International. Ішлося про перспективи співробітництва в сфері ядерної енергетики й, зокрема, щодо справи будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива. Крім президента й головного виконавчого директора Holtec International Кріса Сінгха й головного представника компанії в Україні Миколи Кононцева, у зустрічі взяв участь також посол США в Києві Вільям Тейлор. Добре б і Україні мати такий вплив у світі й таких послів, які дуже переймаються проблемами вітчизняних компаній і досить ефективно допомагають їх вирішувати.
Проте справа тут не стільки в інтересах американської компанії на українському ринку, скільки в тому, чи здатна Україна зрештою вирішити проблему зберігання ядерних відходів. Тим більше, що до цього додаються інтереси певних бізнес-груп, який мають значний політичний вплив у нашій країні.
У поділі атомного пирога сьогодні якимось чином задіяні всі основні політичні сили країни. З одного боку, це, звичайно, коаліція й уряд, які мають можливість діяти під прапором підтримки вітчизняного виробника. (Як повідомляло «Радіо «Свобода», український учасник конкурсу, ЗАТ «Укратоменергобуд» виконував лише роль офіційного представника українського консорціуму. «Насправді ж він відстоює інтереси Новокраматорського машинобудівного заводу, який і подав заявку на участь у тендері. Почесним президентом НКМЗ був і залишається Георгій Скударь, член фракції «Регіони України» у Верховній Раді й третій номер передвиборного списку Партії регіонів», — зазначало «Радіо «Свобода»). Природно, на урядовому боці (не виключено навіть, що в ролі одного з головних гравців) головний український «атомник» Андрій Деркач, який пересів у своє нинішнє крісло прямо з фракції соціалістів і, напевно, не без допомоги голови парламенту Олександра Мороза.
Саме Деркач поставив під сумнів рішення про те, що будівництвом атомного сховища займатиметься Holtec. Ще в бутність народним депутатом він не раз ставив під сумнів угоду з цією компанією. Він ініціював закони, згідно з якими перед початком будівництва потрібно провести місцевий референдум і отримати дозвіл Верховної Ради. Складність процедури досі не дозволила компанії Holtec, з якою НАЕК «Енергоатом» (Юрій Недашковський) ще навесні підписала контракт на спорудження сховища, приступити до його виконання. Більше того, схоже, парламент у його нинішньому складі буде налаштований його заблокувати, оскільки може зважити на думку провідного парламентського експерта в цій галузі Володимира Броннікова, який разом із Деркачем відстоює ідею не одного, а трьох сховищ — на всіх, крім Запорізької АЕС, де воно вже діє, атомних станціях. Це — явно більш дорогий проект, який, до того ж, не надає поки що жодних переваг вітчизняним виробникам, оскільки всі тендерні процедури ще попереду. Разом із тим зрозуміло, що терміни введення таких необхідних для країни споруд сильно відтягнуться, хоча Україні дуже скоро доведеться вивозити свої відходи з Росії, де вони знаходяться на тимчасовому зберіганні.
Абсолютно несподівано в атомну суперечку на антиамериканському боці лютого минулого року втрутилася Юлія Тимошенко й навіть була спіймана Holtec на брехні. Про це ж заявило й посольство США. Як ішлося в його повідомленні, ця угода надає Україні безпечний і економний спосіб розв’язання проблем з ядерними відходами, а цей проект, на думку американських дипломатів, окупиться за два роки й водночас поліпшить енергетичну безпеку України загалом. У посольстві спростовували інформацію про ненадійність компанії Holtec і відмову в ліцензії на її діяльність у США. У ході компанії щодо спростування тверджень Тимошенко пан Сінгх пояснював, що умови контракту передбачають використання сховища для зберігання ядерного палива лише з українських реакторів, а не з іноземних, як це стверджувала Тимошенко. «Це неправда. Не буде ніякого іноземного палива. У контракті не згадується про паливо з інших держав. І це сховище, яке ми будуватимемо в Україні, не буде використовуватися для іноземного палива. Це виключно для відпрацьованого палива з українських атомних реакторів», — зауважував Сінгх. Можна припустити, що якась подібна дискусія щодо будівництва сховища відбулася в США під час перебування там прем’єр-міністра України Віктора Януковича, й наші візаві отримали «чітку» відповідь про те, що українська сторона зацікавлена в найбільш тісному співробітництві в цьому питанні.Тим не менш Деркач, як відомо, специфічний «горішок». І його відсутність на вчорашній зустрічі в Мінпаливенерго може багато про що свідчити. У тому числі про майбутню відставку. Усе-таки атомне сховище — це зовсім не іграшка для амбіційних політиків, які час від часу укладають найекзотичніші союзи.
Коли верстався номер
«Запропонований американською компанією механізм фінансування проекту зі створення сховища є дуже привабливим», — заявив після закінчення зустрічі Юрій Бойко. «Через два тижні ми будемо готові доповісти про погоджений з нашими колегами графік робіт», — сказав він.