Україна — практично єдина європейська країна, у якій досі не ухвалений закон про захист тварин від жорстокого поводження. Насправді такий документ наш парламент приймав уже двічі — і двічі Президент відправляв його на доопрацювання. На цій сесії парламент ще раз розгляне закон про захист тварин від жорстокого поводження, що з'явиться перед законодавчою та виконавчою владою вже фактично без недоліків. Принаймні не буде помітних, точніше, помічених раніше «ляпів» — утримання в одній квартирі не більше трьох дорослих тварин (навіть якщо це рибки або папужки), щорічна платна перереєстрація тварини, оплата житлово-комунальних послуг за вихованця тощо. На сьогодні такі закони мають усі європейські країни, всі американські та майже всі азіатські. Без нього обходяться тільки в СНД, наприклад у Росії, після накладення вето тоді ще всього три дні виконуючого обов'язки президента Володимира Путіна питання про захист тварин так і зависло в повітрі. Український законопроект невеликий, усього 18 сторінок, що на сто сторінок менше, ніж, скажімо, у Новій Зеландії. Утім, він дуже потрібен, оскільки жорстоке поводження з тваринами в нашій країні має страхітливий розмах.
Щоб ніхто в цьому не сумнівався, вчора на спеціально організованій прес-конференції захисники прав тварин продемонстрували кадри зі шкуродерні. Видовище вражає. Мені доводилося бачити оптимістично налаштованих громадян, які свято вірять у те, що бездомних тварин служби вилову розстрілюють або усипляють. Насправді патрони або хімічні препарати дуже дорого коштують, щоб ними користувалися гицелі. Не хочеться переказувати побачені жахи, скажу лише, що найширше застосовують залізні щипці, перемелювані контейнери й отрута. Виникає закономірне запитання: хто з героїв продемонстрованого відео — звірі? У так званому притулку в Бородянці, стверджує голова Товариства охорони тварин «SOS» Тамара Тарнавська, собаки з голоду їдять одне одного. Відеозапис додається. При цьому за рік служба вилову (та вбивства) отримує близько п'яти мільйонів гривень із міського бюджету. Причому платять за кожну окрему спійману тварину, «за голову» собаки призначена нагорода в розмірі 76 гривень. Тому гицелі часто прихоплюють і домашніх тварин, які просто вийшли на прогулянку, а вагітних бродячих собак не чіпають — залишають «на розплід».
Але гицелі — не єдина загроза для тварин. Громадські організації також схвильовані офіційно забороненими, але підпільно практикованими собачими боями (звірячі кадри теж додаються). Є претензії до фотографів із мавпочками. За словами директора Київського еколого-культурного центру Володимира Борейка, цих неспокійних і неслухняних за характером істот дресирувальники два тижні б'ють палицями, щоб зламати волю тварин й отримати від них «згоду» на безперервну фотозйомку. «Цирки — це взагалі Освенцим для тварин, — зазначає В. Борейко. — Є такий не дуже відомий факт. Для того, щоб примусити ведмедів ставати на задні лапи, передні їм припікають розпеченим залізом». Окрема розмова — офіційно заборонене, але практиковане полювання в заповідниках.
Звісно ж, із прийняттям законопроекту всі ці порушення не кануть у Лету, тим паче, що багато з перерахованих фактів і так заборонені. Але «дістати» порушників, маючи відповідний закон, буде набагато легше. На його основі можна буде прийняти зміни до Кримінального й Адміністративного кодексів. До того ж, цей закон регулюватиме багато побутових моментів — наприклад, заборонить утримувати в домашніх умовах диких тварин, адже сьогодні можна хоч жирафа на балконі оселити. Ще один чинник — презентаційний. Цей закон необхідний у Європі, куди ми так прагнемо, не менше, ніж Конвенція ООН про захист прав людини.
Що стосується проблеми бездомних тварин, то для її вирішення пропонується те ж саме — стерилізація та притулки. На вже згадані п'ять мільйонів гривень, виділених містом гицелям, цілком можна утримувати кілька притулків. Особливо якщо врахувати, що продуктами такі заходи готові забезпечувати супермаркети, які не хочуть платити за утилізацію непроданого товару. За словами Тамари Тарнавської, чиновники просто не хочуть займатися проблемами бездомних тварин.