Новий уряд буде сформований протягом тижня. Тиждень дав Президент Віктор Ющенко виконувачу обов’язків прем’єра Юрію Єханурову на проведення консультацій у Верховній Раді щодо кандидатур майбутніх міністрів. Такий підсумок учорашньої зустрічі Президента з лідерами парламентських фракцій, яких глава держави закликав ефективно співпрацювати з новим Кабінетом. На зустрічі були присутні Юрій Єхануров, Анатолій Кінах, держсекретар Олег Рибачук, його перший заступник Іван Васюник, постійний представник Президента у ВР Сергій Соболєв і представники всіх парламентських фракцій, крім СДПУ(О) і комуністів. Тепер, принаймні, зрозуміло, кого нинішня влада вважає своїми непримиренними опонентами.
Чи розшириться це «вузьке коло» опозиціонерів за рахунок Блоку Юлії Тимошенко — одна з основних інтриг посткризової ситуації. Фракція БЮТ учора вимагала негайної зустрічі з Президентом, від якого жадала почути, чому «в один ганебний ряд поставлені ті, хто боровся за ідеали Майдану, і ті, хто їх зрадив». Водночас лідер фракції Олег Білорус зазначив, що БЮТ ще «не визначився з лінією поведінки в нових умовах», але «не збирається в опозицію ні до народу, ні до держави, ні до влади». Можливо, ця обережність пояснюється тим, що за сім місяців прем’єрства Юлії Тимошенко її політична сила стрімко набула ознак «партії влади». Одна з них — притік представників бізнесу, які сьогодні достеменно не дуже й зацікавлені в зміні партією орієнтації — з провладної на опозиційну.
Утім, до нового Кабінету соратники Тимошенко, швидше за все, не ввійдуть. До речі, учора в інтернеті з’явився складений «на основі інформації, отриманій із джерел, близьких до Секретаріату», прогноз про можливий склад майбутнього уряду. Згідно з цим прогнозом (що скидається на спробу деяких товаришів зайвий разочок попіаритися), щонайменше половина членів уряду Тимошенко всидить у своїх кріслах. Щоправда, прес-секретар Юрія Єханурова Валентин Мандрієвський повідомив агентству Інтерфакс-Україна, що його шеф «на цей час не розглядає кандидатур до нового складу Кабінету Міністрів», а опублікований на інтернет- сайтах перелік членів нового уряду, мовляв, «явно не відповідає жодній логіці». «Головне зараз — робота над структурою уряду, принципами роботи. Головне — бюджет», — сказав прес- секретар Юрія Єханурова. Але те, що новий Кабмін буде не зовсім новим, здається цілком імовірним.
Що не підлягає сумніву, то це намір Президента запропонувати парламенту кандидатуру Юрія Єханурова на посаду прем’єра. Це вчора на брифінгу підтвердив Держсекретар України Олег Рибачук. Нагадаємо, що для затвердження на прем’єрській посаді кандидат повинен набрати не менше 226 голосів народних депутатів. За призначення главою уряду Юлії Тимошенко 4 лютого цього року проголосували 373 депутати, — це був практично рекордний показник. Шанси Юрія Єханурова пройти через Верховну Раду аналітики також оцінюють як досить високі.
Із великою часткою впевненості вже сьогодні можна стверджувати: щодо другого постреволюційного уряду не виникатиме запитання, чий він — Ющенка чи Єханурова? Це буде, звісно ж, уряд Ющенка. Думки експертів, які відмірюють новому уряду сім «довиборних» місяців, збігаються: Кабінет Юрія Єханурова буде радше «технічним», націленим на забезпечення нормального функціонування господарського механізму та вирішення поточних питань. Навряд чи за решту часу до виборів можливі які-небудь системні реформи. Відчутно знизиться, ймовірно, і градус «політизації» уряду, — Юрій Єхануров, на відміну від своєї попередниці, досі не заявляв претензій ні на лідерство у великому виборчому блоці, ні тим паче — на кандидатство на виборах-2009. Його Кабінет буде позбавлений політичних «ревнощів» конкурентів. І це, безумовно, плюс.
Тому епіцентр політичної боротьби найближчим часом укотре переміститься як у парламент, так і на передвиборні дискусійні майданчики.