Досвід проведення проміжних виборів у Одесі і Полтаві виявив проблеми, без вирішення яких неможливо говорити про демократичність виборчого процесу, вважає глава Центральної виборчої комісії Сергій Кивалов. Про це С. Кивалов сказав у середу в Києві в ході зустрічі з амбасадором Канади в Україні Ендрю Робінсоном, зазначивши, що передусім йдеться про достовірність списків виборців і про підготовку суб’єктів виборчого процесу, з посиланням на прес-службу ЦВК повідомляє Інтерфакс-Україна. «Ми приділяємо надзвичайну увагу проведенню чесних і, головне, законних виборів. І в цьому напрямкові готові співпрацювати і співпрацюємо з усіма громадськими та міжнародними організаціями. Йдеться, передусім, про освіту виборців і забезпечення виборчих прав громадян, навчально-методичну допомогу членам територіальних і дільничих виборчих комісій, про здійснення навчально-методичних заходів для підвищення обізнаності громадян з приводу своїх прав. Це важлива і необхідна робота», — сказав С. Кивалов. Е. Робінсон своєю чергою зазначив: «Ми зацікавлені в становленні вашої країни як демократичної держави й готові допомагати йти вам тим же шляхом, який ви обрали самі, — сказав амбасадор. Він також зазначив, що амбасади зарубіжних держав, що перебувають в Україні, об’єдналися і створили групу, яка допомагатиме провести моніторинг усього виборчого процесу до дня виборів».
Учора ж Верховна Рада України 285 голосами «за» внесла зміни до Закону про Центральну виборчу комісію, продовживши термін повноважень членів ЦВК з шести до семи років. Не голосували фракції Компартії, Соцпартії і БЮТ.
Згідно із законом, до складу Центрвиборчкому входять 15 осіб. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян і їхніх об’єднань у розв’язання питань, що належать до повноважень ЦВК, не допускається. Закон встановлює, що Верховна Рада призначає на посаду і припиняє повноваження членів ЦВК за поданням Президента. У поданні глави держави про призначення членів Центрвиборчкому враховуються пропозиції депутатських фракцій і груп.
Голова Центрвиборчкому, його заступники і секретар, а також не менше п’яти членів комісії повинні мати вищу юридичну освіту. Комісія працює на постійній основі, а члени ЦВК є державними службовцями. Членом комісії може бути громадянин України, який досягнув 25-річного віку, має право голосу, мешкає в Україні не менше ніж 5 останніх років і володіє державною мовою. Член ЦВК не може бути народним депутатом чи мати інший представницький мандат, входити до складу інших виборчих комісій і комісій із референдумів, бути членом ініціативної групи всеукраїнського чи місцевого референдуму, займатися підприємництвом, виконувати роботу на засадах сумісництва (окрім наукової, викладацької та творчої діяльності), входити до складу правління та інших виконавчих органів організацій, метою діяльності яких є отримання прибутку. Член ЦВК не може входити до складу органів виконавчої влади і виконавчих органів місцевого самоврядування. Член Центрвиборчкому не може бути кандидатом на посаду Президента, кандидатом у народні депутати, депутати місцевої ради чи Верховної ради Криму, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреною особою, представником чи уповноваженим політичної партії чи блоку партій, що беруть участь у виборах. У разі отримання такого статусу ЦВК приймає ухвалу про припинення його повноважень на період перебування у відповідному статусі. Член ЦВК на час роботи в Центрвиборчкомі припиняє членство в партії.