Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як заробити на нервах інвесторів

Кінах підтверджує репутацію жорсткого дипломата
12 лютого, 2002 - 00:00

Ще в грудні позаминулого року ЄБРР зарезервував для добудови енергоблоків 215 мільйонів доларів, а компанія «Євроатом» — ще 585 мільйонів. Але прем’єр Анатолій Кінах відмовився виконувати договір, підписаний його попередником Віктором Ющенком з Європейським банком реконструкції й розвитку. «Умови кредитів ЄБРР є для нас абсолютно неприйнятнi», — пояснює свою позицію Анатолій Кінах. Прем’єр вважає необгрунтованими вимоги ЄБРР підвищити тарифи на електроенергію для населення, а також упевнений, що попередні умови кредитування слід переглянути. «За минулий рік ситуація на енергоблоках змінилася. Робота щодо їх добудови весь цей час не припинялася, тож тепер нам потрібен кредит значно менший, ніж передбачений раніше», — повідомив прем’єр. Перший віце-президент ЄБРР Чарльз Франк щодо підсумків свого останнього візиту в Київ задоволеним не виглядав. Він заявив, що Євросоюз наполягатиме на приватизації всіх енергокомпаній України, зокрема й «Київенерго», але реакція українського прем’єра на цю вимогу поки невідома. Раніше проти продажу цієї компанії в приватні руки виступав столичний мер Олександр Омельченко. Скільки ж грошей готовий взяти Кабмін у Євросоюзу, визначить спільна комісія за участі українських та іноземних фахівців. Уже три її засідання відбулося, й на них Україна поставила питання не лише про зменшення суми кредиту, а й про зниження його процентної ставки.

Поступливішими фахівці ЄБРР стали після того, як Україна залучила як можливого інвестора Росію. Президенти Леонід Кучма і Володимир Путін підписали із цього приводу протокол про наміри на торішньому бізнес-форумі в Харкові. Згідно з попередніми домовленостями Москва надасть 96 мільйонів доларів на постачання свого атомного палива на наші електростанції. Крім того, в рамках спільного проекту росіяни заявили про можливість самостійно залучити західних постачальників обладнання, необхідного для початку повноцінної роботи енергоблоків. «Рівненська та Хмельницька АЕС використовують російську технологію, тому що їхнє будівництво починалося ще в Радянському Союзі», — так Президент Леонід Кучма пояснив своє рішення залучити до проекту Росію.

Проте договір про наміри поки що залишається більше наміром, ніж договором. Посол Росії в Україні Віктор Черномирдін досить різко коментує ситуацію, що склалася: «Ми готові надати фінансування в будь-який момент. Ці гроші закладені в держбюджет. Але питання поки не вирішується. Я знаю, що там одночасно йдуть переговори з ЄБРР. Я не знаю навіщо. На 90% готові енергоблоки на Хмельницькій і Рівненській АЕС, і ніяк не може Україна їх добудувати. Не можу зрозуміти, чому зволікають з прийняттям рішення. Адже це треба самій Україні». Те, що добудова блоків за російські гроші вигідна й Росії, теж можна не сумніватися. Причому Москві важливо, щоб система забезпечення паливом добудованих блоків передбачала можливість його імпорту лише з Росії. Зауважимо, що ЄБРР, навпаки, наполягає на західних стандартах добудови енергоблоків, що, звичайно ж, передбачає укладання вигідних контрактів між національною компанією «Енергоатом» і низкою компаній Євросоюзу.

Прем’єр-міністр Анатолій Кінах тим часом не схильний квапити події. Не виключено, що якихось поступок він чекає й від Росії, розуміючи її вигоди в цьому проекті. «У випадку з Росією йдеться не про повне, а лише про часткове фінансування добудови енергоблоків», — уточнює прем’єр. А це означає, що Україна продовжуватиме лавірувати між інтересами Євросоюзу та Росії, намагаючись знайти свій інтерес.

Прем’єр зазначає, що своєрідний торг з інвесторами проекту йде лише навколо фінансових умов. «Щодо надійності енергоблоків, тут не змінено жоден параметр», — каже Кінах. Скільки ще триватиме цей торг, поки невідомо, але приймати рішення рано чи пізно треба буде. Бажано до парламентських виборів.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: