Досить несподівана заява президента Калмикії (республіки в складі Росії) Кірсана Ілюмжинова про можливість асоційованого членства його республіки в Росії через нефінансування її з федерального бюджету та гнівні заяви російських можновладців з цього приводу викликають насамперед думку, що винуватця в усіх російських бідах, принаймні на якийсь короткий термін, знайдено.
Ім’я йому — сепаратизм, а аж ніяк не некомпетентність та корумпованість влади, які призвели до кризи та того ж сепаратизму в регіонах. Та й про Макашова, який з такого негативного боку виставив Росію перед світом своїми антисемітськими вихватками, можна з полегшенням забути.
Виступ Ілюмжинова став справжньою паличкою-виручалочкою для російської федеральної влади. Ще б пак — його гнівно засудили президент Єльцин (але не особисто, а через прес-секретаря), голова Держдуми Селезньов, лідер комуністів Зюганов, міністри юстиції та фінансів, демонструючи повну єдність у боротьбі з грубими порушеннями російської конституції (вона не передбачає виходу зі складу федерації). Заяву ж Ілюмжинова, що його республіка змогла фінансувати лише 2—4 відсотки федеральних програм через відсутність фінансування з російського бюджету, було відбито атакою міністра фінансів Задорнова — Калмикія зробила в серпні несанкціоновану емісію в 236 млн. рублів, всі податки перерахувала на рахунок клірингового банку республіки (що є порушенням законодавства), використовувала бюджетні кошти не за призначенням — зокрема на спорудження Чесс-сіті (який в Росії називають Нью-Васюками). Тож, резюмував Задорнов, Ілюмжинов, коли говорить, що Калмикія не сплачуватиме податків до федерального бюджету, просто не хоче повертати грошей, які йому не належать. Білоруський президент Олександр Лукашенко дозволив собі різкий коментар на адресу Москви: з Ілюмжиновим, «людиною без гальм», Росія, яка «все ринково відпустила, зокрема й політику», отримала те, чого хотіла. Реакція Москви на слова Ілюмжинова є передусім прикладом іншим губернаторам: сепаратизму та свавілля центральна влада більше не терпітиме. Але може дати й медяника — коли Калмикія, наприклад, приведе фінанси до ладу, вона фінансуватиметься, як і всі інші. Про Чечню теж так казали.
№223 20.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»