Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ялтинський саміт: перерва чи глухий кут?

Марек СІВЕЦЬ: Це майже початок політичного бойкоту Україні
11 травня, 2012 - 00:00

Схоже, Києву тимчасово вдалося зняти негативну напругу довкола саміту країн Центральної Європи, що мав розпочатися завтра у Ялті. Справді, нікому не приємно, якщо один за одним глави європейських держав під різним приводом відмовляються від участі у саміті. Тому нічого іншого не залишалося, як перенести цей саміт, про що минулого вівторка оголосив речник українського МЗС. «У зв’язку з тим, що низка глав європейських держав із різних причин не зможуть взяти участь у 18-му саміті країн Центральної Європи, Україна вважає за доцільне перенести саміт та не проводити його 11—12 травня у місті Ялта», — сказав Олександр Дикусаров.

На думку голови делегації Європейського парламенту в Комітеті парламентської співпраці «ЄС-Україна» Павла Коваля, українська влада фактично не мала ніякого іншого виходу, крім того, щоб перенести саміт, на який відмовилися приїхати більшість запрошених гостей. Разом з тим євродепутат вважає, що перенесення заходу дало українцям і європейським партнерам «два тижні» на пошук шляхів вирішення справи Тимошенко, звільнення якої західні політики домагаються з моменту її арешту в серпні 2011 року.

«Це сильний попереджувальний сигнал, що напрямок політики має бути змінено, і думаю, що цей сигнал дуже чітко зараз починають розуміти в найважливіших будинках у Києві», — цитує євродепутата УНІАН. «Рух справи Тимошенко необхідний, і більш-менш відомо, в якому напрямку він має бути. Давайте дамо час на закулісні розмови дипломатів і політиків, які відповідають за цю справу», — додав пан Коваль.

Інший чіткий сигнал українській владі послав Президент Європейської Ради Херман ван Ромпей, який порадив прем’єр-міністру України Миколі Азарову не їхати в Брюссель для участі в засіданні Ради співробітництва Україна-ЄС, запланованому на 15 травня. «Коли український прем’єр-міністр оголосив про намір відвідати Брюссель, ми сказали: не треба, залишайтеся вдома. З нашого боку то недвозначне свідчення того, що в Україні мають відбутися зміни», — сказав Президент Європейської Ради в інтерв’ю телеканалу «Євроньюз».

Він також зазначив, що під час перебування в Києві у грудні 2011 року разом із Президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу вони «годинами говорили» з Президентом України Віктором Януковичем про ситуацію в Україні та про майбутню угоду про асоціацію. «Ми одразу зазначили, що зможемо ратифікувати її лише у тому разі, якщо країна буде дотримуватися спільних із нами цінностей. Угода про асоційоване членство визначає не лише торговельні відносини. Це також і політична угода. На наш погляд, Україна неприпустимо поводиться у відношенні до Юлії Тимошенко, ми відверто сказали про це Президенту Віктору Януковичу», — сказав Х. ван Ромпей.

З іншого боку польський президент демонструє бажання вести діалог зі своїм українським візаві. Броніслав Коморовський підтвердив свій намір взяти участь у церемонії відкриття та закриття Євро-2012 разом із Президентом України Віктором Януковичем, заявив про готовність провести додаткову зустріч з ним «у справі Тимошенко» до початку чемпіонату. «Додаткова зустріч бажана, якби вона принесла істотний прогрес для вирішення справи Юлії Тимошенко», — сказала прес-секретар, зауваживши, що Коморовський підтримує контакт із Януковичем.

«День» попросив прокоментувати останні події довкола України члена Європейського парламенту Марека СІВЦЯ.

— Формально рішення української влади перенести цей саміт означає, що не було досить учасників цього форуму. Насправді, це була дуже погана новина. Це майже початок політичного бойкоту України.

Я був на засіданні круглого столу на тему «Процес проти Юлії Тимошенко — виконання українського законодавства чи порушення прав людини», який відбувся 9 травня в Брюсселі. Там Кузьмін повторив аргументи, які ми чули раніше. Тобто ми не почули нічого нового. Більше того там відбулася конфронтація між ним і правозахисниками з Данії. Я не чув заяв Петра Порошенка, але можу сказати, що у вирішенні питання Тимошенко немає нічого нового.

— А що ви думаєте стосовно рекомендації Президента Європейської Ради Хермана ван Ромпея українському прем’єру Миколі Азарову не їхати до Брюсселя?

— Ми вже зробили багато жестів, заяв, які стосуються тієї події (перебування Тимошенко у в’язниці), що підриває політичний діалог. І дуже погано, що такий сигнал пролунав з боку Президента Європейської Ради.

— Як стало відомо, учора президент Польщі Броніслав Коморовський зробив спеціальну заяву для медіа на тему України, виступивши проти бойкоту запланованого на початок літа фіналу чемпіонату Європи з футболу та закликавши українську владу знайти рішення у справі екс-прем’єра. Чи вдасться, на вашу думку, польському президенту вплинути на українську владу?

— Ми й раніше наводили подібні аргументи. Тут немає нічого нового. Ми намагалися зробити все можливе, але так і не досягли успіху.

— Чи бачите ви можливу зміну позиції України в цьому питанні до початку Євро-2012?

— Я не бачу будь-яких змін. Я лише весь час бачу одні й ті ж аргументи.

— І цьому не допоможе те, що багато політиків вирішили бойкотувати Євро-2012?

— Я хочу чітко відзначити: якщо хтось не хоче приїхати до України, аби побачити футбол, то це його вільний вибір. Але я проти будь-якого бойкоту, бо це буде проти українського народу, проти спорту, Євро-2012. У цьому випадку я проти змішування політики та футболу.

— Пане Сівець, нещодавно ви були в Луганську, спілкувалися з молоддю і, мабуть, з представниками влади...

— Так, я зустрічався з багатьма офіційними особами.

— Чи бачили ви з їхньої сторони бажання вирішити проблему Тимошенко?

— Вони повторювали офіційні аргументи. За їхнім розумінням, ситуацію вирішено. Я з ними говорив про ситуацію з Тимошенко, про футбол, відносини з Україною. А вони твердо стоять на позиціях української влади.

— Чого, на вашу думку, слід очікувати в найближчому майбутньому з боку ЄС, якщо і далі не буде вирішуватися справа екс-прем’єра? Які інші важелі може використати в даному випадку Брюссель?

— Досі будь-які важелі з боку Європейського Союзу були неефективними. У даний момент я не можу передбачити, яким може бути розвиток ситуації.


* * *

Коли верстався номер, стало відомо, що засідання Ради співпраці «Україна — ЄС» відбудеться 15 травня в Брюсселі з участю прем’єр-міністра України Миколи Азарова. Цю інформацію підтвердила прес-секретар Верховного представника ЄС з питань спільної зовнішньої та безпекової політики Майя Кощанчич. «Рада співпраці «Україна — ЄС» відбудеться 15 травня в Брюсселі, і ми очікуємо, що прем’єр-міністр (України) очолить делегацію», — цитує її слова УНІАН. Прес-секретар прем’єра України Віталій Лук’яненко також повідомив, що плани Азарова відвідати Брюссель 15 травня для участі в засіданні Ради співпраці «Україна — ЄС» не змінилися.

Микола СІРУК, «День»
Газета: