Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Японія розширює межі впливу

26 грудня, 2003 - 00:00

Сьогодні вирушає до Іраку перша група японських сил самооборони. Вона займатиметься підготовкою розміщення основної частини миротворчого контингенту Японії, який має прибути в Ірак уже в січні наступного року. Як очікується, всього в Ірак вирушить близько однієї тисячі японських вояків.

Прем’єр-міністр Японії Дзюньїтіро Коїдзумі побажав 200-м офіцерам, які перед відправкою до Іраку зібралися на церемонію прощання, гідно виконати свій обов’язок та повернутися додому неушкодженими. Із самого ранку вчорашнього дня біля бази проходила демонстрація студентів, які виступали проти відправки японського контингенту до Іраку. Опозиціонери вважають, що рішення японського уряду про відправку японських військових в Ірак саме по собі порушує принципи японської конституції, розробленої Сполученими Штатами після Другої світової війни. Згідно з конституцією, Японії заборонено відправляти свої війська в регіони, де проводяться воєнні дії. Однак Токіо наголошує на винятково миротворчій місії японського контингенту. Керівництво Японії підкреслює, що їхні підрозділи виконуватимуть в Іраку лише «небойові» функції, допомагаючи у відновленні країни: налагоджуватимуть водопостачання, відбудовуватимуть школи та братимуть участь в медичному обслуговуванні. Однак аналітики побоюються, що в будь-якому разі відправка японського контингенту в Ірак може підірвати рейтинг нинішнього кабінету, який і без того останнім часом стрімко падає.

Але саме з цього погляду чимало аналітиків переконані, що відправка японського контингенту в Ірак не лише сміливе рішення японської влади, але й стратегічно визначний та важливий крок для розширення ролі Японії в світі. Обмеження, накладені на Токіо після Другої світової війни, вважають архаїчними та неактуальними. Японські політики впевнені, що Японія як одна з найрозвинутіших і найзаможніших країн у світі має право претендувати на більш «елітне» місце на геополітичній карті світу, ніж те, яке вона посідає сьогодні.

Дарина КУЧЕРУК
Газета: