Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ярмо мораторію

3 червня, 2008 - 00:00

Директор групи Всесвітнього банку Герман Вайфелс — уже не перший гість України, який намагається підживити економічним оптимізмом нашу країну, яка трішки зажурилася на фоні перманентних політичних суперечок. Зустрічаючись із головою Верховної Ради Арсенієм Яценюком і главою опозиційного уряду лідером Партії регіонів Віктором Януковичем, пан Вайфелс повторював одні й ті самі заклики: приділяйте більше уваги своєму сільському господарству. «Наразі світ стоїть перед трьома найбільшими кризами: фінансовою, енергетичною та продовольчою. Тому Україна сьогодні має непоганий шанс стати важливим гравцем на світовій арені. На мою думку, Україні потрібно найбільше уваги приділити розвитку сільського господарства. Ви маєте створити умови для розвитку українського аграрного сектору, для його нормального функціонування та швидкого розвитку, — сказав представник Всесвітнього банку спікеру нашого парламенту і продовжив: — Сільське господарство — це правильний напрям для України, і ви потребуєте інституційних перетворень у цій галузі».

Яценюк, звісно, не заперечував. Але, як у нас заведено, шукав причини. «Україна — це країна неймовірних можливостей. Але політична криза перешкоджає нормальному розвитку держави. Проте я сподіваюся на гідне розв’язання такої ситуації та досягнення стабільності». За словами спікера, «світова продовольча криза була непередбачуваною, однак це шанс для України, і ми повинні ним скористатися». При цьому Яценюк навіть поскаржився Всесвітньому банку на те, що «Наразі уряд веде політичну боротьбу, а не займається реформами економіки для використання шансу, який виник»...

Лідеру Партії регіонів Вайфелс також говорив про великий невикористаний потенціал розвитку сільського господарства нашої країни. «У світі все більше поглядів звертається до України з надією на збільшення її внеску в розв’язання проблеми світової продовольчої кризи», — сказав він. І, звичайно, з цим ніхто не сперечався. Янукович також зазначив, що Україна може стати серйозним гравцем на ринку продовольства. «Для цього є всі умови, якщо брати до уваги вступ України до Світової організації торгівлі, що, серед іншого, відкриває шлях до збільшення інвестицій в аграрний сектор, — сказав він і також зауважив, маючи на увазі нинішню опозицію, — ми залюбки співпрацювали зі Всесвітнім банком, коли працювали в уряді, й зараз готові сприяти вдосконаленню напрямків співпраці». Разом із тим, лідер Партії регіонів із жалем зазначив, що активізація відносин між Україною та Всесвітнім банком відбувається на фоні загострення внутрішньополітичної ситуації та погіршення показників розвитку економіки. «Всього за чотири місяці інфляція сягнула 13 відсотків. Це вдесятеро більше, ніж за цей же період минулого року», — сказав він.

Нашим танцюристам традиційно щось має заважати. Біда в тому, що ми далеко не завжди усвідомлюємо, що саме. Нині, як усі кажуть, випав на диво вдалий за погодними умовами рік. Але далеко не всі фахівці впевнені, що Україна зуміє цим скористатися. Взяти хоча б абсолютно неполітичні суперечки довкола експорту соняшникової олії, який уряд, попри протилежну позицію Президента, наполегливо хоче обмежити. І це, схоже, саме той випадок, коли обпікшись на молоці, починаєш дути й на воду. В цьому випадку, отримавши надзвичайно високу інфляцію, уряд, як кажуть, із завзятістю, гідною кращого застосування, намагається обмежити експорт товару, якого на внутрішньому ринку більш ніж достатньо. Навіщо нам гноїти насіння соняшника і вже виготовлену з нього олію, коли й того, й іншого в країні достатньо, а саме потужності для зберігання в дефіциті? Чи вийде з нас «важливий гравець»? Ну хіба що в тому разі, якщо за звичкою сильно надуємо щоки...

Але квотування експорту зерна або соняшника — це для аграрного сектора все ж нібито приватне питання. Найбільша перешкода для ривка в сільськогосподарському виробництві майже цілковито чорноземної країни — це мораторій на продаж землі, який ми ніяк не можемо подолати. З його скасуванням Україна отримає потік інвестицій у агросектор, зможе використати передові технології, оновить парк машин.

В останній день весни в цьому напрямку подув теплий вітер. Обґрунтовуючи своє вето на закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Президент країни Віктор Ющенко пояснив: «Я накладаю вето на цей закон із вимогою внести зміни до статті закону про продаж і оренду землі». «Я наполягаю на тому, що уряд має принести до парламенту закон, і скасовуємо мораторій, і регулюємо продаж землі, в тому числі сільськогосподарського призначення», — сказав Ющенко і повідомив, що дійшов згоди в цьому питанні з прем’єр- міністром Юлією Тимошенко.

Чи буде прийнято це історичне рішення вже сьогодні? На жаль, наші політики непередбачувані...

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: