Ефективну зброю в боротьбі проти СНІДу, можливо, буде незабаром знайдено. Надію на це дають результати досліджень американського генетика з Медичної школи Стенфордського університету (штат Каліфорнія) Маріо Редерера, опубліковані у квітневому номері журналу "Clinical Investigation". Суть сенсаційної звістки в тім, що вчені виявили клітини, котрі пригнічують розмноження вірусу імунодефіциту (ВІЧ). Дані клітини, ідентифіковані як CD 4T, чомусь названі "наївними" або "недосвідченими".
Майже половина Т-клітин у організмі здорової людини є якраз "недосвідченими" і саме їх, виявляється, вірус не може копіювати, і, значить, не може спричинити прямої шкоди організмові. "Якби ми змогли з'ясувати, яким чином клітини пригнічують здатність вірусу маскуватися, у нас уже був би надійний терапевтичний засіб", - вважає Маріо Редерера. Уражає те, що, розмножившись у достатній кількості в організмі віч-інфікованого, "наївні" CD 4Т повністю "вичищають" клітини, котрі вже зайняті вірусом.
Відкриття припускає, що у хворих на ВІЧ узагалі не вірусна інфекція руйнує Т-клітини, котрі відповідають за безпеку організму, оскільки вірус не вбиває "недосвідчених". За думкою Редерера, насправді річ у погіршенні роботи тимуса шийних залоз (thymus gland), тобто звичайних гланд, котрі якийсь час було модно просто видаляти?
Дослідження показали, що Т-клітини мігрують у гланди, де "вчаться" розпізнавати чужі молекули чи антигени. Після цього thymus скидає їх знову в систему кровообігу, а вже там "навчені" клітини перебувають в очікуванні перехоплення непрошеного окупанта.