Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

За чиєю спиною розвивається конфлікт навколо «7 днів»?

17 листопада, 1998 - 00:00

За словами Леоніда Кучми, щодня перед журналістами постає вибір: «працювати на консолідацію суспільства, згуртування його навколо конструктивних цілей або на розкол, відчуження, ворожнечу, вносячи в інформаційний простір політичні, міжпартійні й міжкланові «розбірки», які в нас «не становлять винятків і є безпомилковим показником заангажованості як авторів, так і деяких засобів масової інформації», що «не особливо й приховується».

Що ж, Леонід Данилович, очевидно, знає, про що говорить. Адже саме вчора — за вельми характерним збігом! — в ДІНАУ відбулася прес-конференція ведучого «7 днів» (УТ-1) Вадима Долганова, директора ТПО «УТН» Олександра Бутка і продюсера «УТН» Юрія Захарченка, котрі розповіли про причину невиходу в недільний ефір «7 днів». Як виявилося, насправді програма... відбулася! У повному обсязі, звичайному форматі, з виходом із 7-ї студії нового апаратно-студійного комплексу на Мельникова. Проте на наших телеекранах у цей час ішла інша передача — аналітичний випуск УТН із ведучою Наталією Кондратюк, яка вийшла в ефір зі студії УТН на Хрещатику. Зі слів тих, які скликали прес-конференцію, за 20 хвилин до часу «Ч» — 21.00 — в центральну апаратну Національної телекомпанії надійшло письмове розпорядження президента НТКУ Миколи Княжицького, за яким належало видавати в ефір сигнал зі студії УТН, «вимкнувши» програму Долганова.

Мотивувалося це тоді ж обнародуваним наказом п. Княжицького про те, що у зв’язку з відпусткою Вадима Долганова виробництво програми «7 днів» припиняється. І слава Богу, сказали б поінформовані телеглядачі! Але чи гарні методи? Як уже писав «День», ще в п’ятницю творчий колектив «7 днів» із таким наказом ознайомлений не був. Цілий тиждень журналісти, оператори, режисери працювали над сюжетами, при цьому, зі слів редактора Євгена Глібовицького, в деяких із них були використані по-справжньому ексклюзивні зйомки.

До програми, підготовленої Наталією Кондратюк, природно, не один із сюжетів до «7 днів» не ввійшов. За твердженням тих, хто зібрав прес-конференцію, чимало сюжетів було підготовлено журналістами СТБ (в ефірі авторство жодного з репортажів не зазначалося). При цьому найпікантнішим у даній ситуації моментом виявився той, що за тональністю, акцентами та інтерпретацією подій програма Наталії Кондратюк фактично мало чим різнилася від одіозного за своїм вірнопідданським пафосом та відвертим шельмуванням ворогів Президента проекту Вадима Долганова. Так само безапеляційно були виставлені «ворогами народу» депутати парламенту («народ — проти народних обранців.., але він сам винен: бачили очі, що купували»). Так само виключно позитивно оцінювалася діяльність Президента й Кабміну, з використанням переводу «стрілок» на місцеву владу, ту ж таки Верховну Раду й лівих. При цьому в передачі не було сюжетів із реального життя пересічних громадян, які навіть «7 дням» надавали хоча б подоби певної достовірності.

Неминуче виникає запитання: заради чого? Заради чого «молоді реформатори» нашого ТБ, прихід яких на УТ-1 доброзичливо оцінювався демократичними силами, вдалися до спірних із погляду моральності, шанобливого ставлення до співробітників Національної телекомпанії і просто юридичного права дій? Хіба від того, що брехня підноситься суспільству в більш привабливому вигляді, більш професіонально, з меншим ідеологічним пафосом, вона перестає бути брехнею? І що в такому випадку мається на увазі під реорганізацією нашого державного ТБ, яку, треба розуміти, й прийшла здійснити на УТ-1 нова команда Миколи Княжицького? Хоч як сумно, але суперпрофесіонал Наталя Кондратюк видала в ефір старі пропагандистські кліше, лише підмальовані самим її іміджем незалежного журналіста. Що ж до кореспондентських матеріалів, то їх професіоналізм був далеко не ідеальним у проекції на журналістську роботу багатьох репортерів «7 днів».

Умовою для свого коментаря «Дню» ситуації, що склалася, Микола Княжицький поставив закінчення прес-конференції Вадима Долганова, яка відбулася вчора о 15.00. Так що з його точкою зору ми ознайомимо наших читачів завтра. Скажемо лише, що те, що відбулося, Микола Княжицький мотивує тим, що перебуваючи у відпустці, Вадим Долганов не мав права виходити в ефір. На що протилежна сторона знаходить свої контраргументи, про які правильніше судити юристам. Що ж до Вадима Долганова, то він сказав, що «Гравіс» уже запропонував йому видати в ефір недільний випуск «7 днів». З приводу майбутнього своєї програми Вадим Афанасійович говорити поки що не схильний.

На пряме запитання «Дня» про те, що лежить в основі його конфлікту з п. Княжицьким, чи не інтереси різних політико-фінансових груп у оточенні Президента, які вони репрезентують, Вадим Опанасович уникнув відповіді.

Що ж, втім, відомо, що і Микола Княжицький, і Вадим Долганов вважаються людьми Президента. І навряд чи можна передбачити, що Гарант не знає про розбрат між ними, до якого втягнуті десятки співробітників Національної телекомпанії. По суті, промовляючи з трибун слова про консолідацію, Леонід Кучма і в інформаційному просторі, так само, як і в політичному, чинить із точністю до навпаки. Чи, зіштовхуючи журналістів лобами, він сподівається, що при цьому в суспільній свідомості може залишитися ніби збоку, ніби ні при чому? За такої позиції Президента незабаром у нашому ТБ ми можемо прийти до того, що різні команди будуть битися за кожну п’ядь каналу, передачі, студії і т.д. Навряд чи при цьому хтось пригадає про інтереси глядача. Так само, як і про необхідність «підтримувати людину у важку годину, вселяти в неї оптимізм, зміцнювати віру в себе і своїх співвітчизників» (цитата з виступу Леоніда Кучми перед працівниками радіо, ТБ і зв’язку).

№220 17.11.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Наталя ЛІГАЧОВА, «День»
Газета: