Росія пригрозила завдати по Грузії превентивний удар. Сполучені Штати прагнуть усунути від влади іракського лідера Саддама Хусейна. Однак і Москві, і Вашингтону потрібні законні підстави для здійснення своїх акцій. У першому випадку росіянам можуть стати на заваді американці. У другому — відповідну резолюцію можуть заветувати на засіданні Ради Безпеки ООН росіяни. У світові мас-медіа «просочилася» інформація, що між Росією та Штатами було укладено таємну угоду, згідно з якою США матимуть свободу дій в Іраку в обмін на те, що в Росії будуть розв’язані руки для дій в Грузії.
Сполучені Штати ще рік тому в російсько-грузинські суперечки намагалися не втручатися. Коли ж на минулому тижні російське керівництво заявило про можливість удару по розташованих у Панкіській ущелині терористах, Вашингтон відреагував дуже рішуче. Сполучені Штати заявили, що не підтримають Володимира Путіна, якщо він реалізує свою погрозу здійснити воєнні дії проти бойовиків у Грузії. Представник держдепартаменту зазначив, що Штати виступатимуть проти односторонніх (особливий акцент на цьому слові) дій Росії в цій країні. Грузія побоюється втручання росіян із кількох причин. Основна — дестабілізація регіону. У разі російських «зачисток» на грузинській території не виключена можливість військових заворушень у країні і навіть війни. Грузія, схоже, почала розуміти програшність своїх дипломатичних позицій (або можливість російсько-американської змови?). Цієї середи грузинський міністр оборони Давид Тевзадзе повідомив, що президент країни Едуард Шеварднадзе зробить заяву під час Празького саміту НАТО про вступ до Альянсу. Російське керівництво, яке досі болісно сприймало розширення НАТО на Схід, цього разу виявилося іронічно-спокійним. Міністр оборони Сергій Іванов із цього приводу підкреслив: «Нехай вступають, куди хочуть, хоч у лігу сексуальних реформ». Росія продовжує наполягати на своєму. «Російська сторона не терпітиме більше вилазок терористів із території Грузії», — заявив той же Іванов. Потрібна лише підтримка американців.
Із Іраком ситуація більш- менш визначена. Можливі бомбування іракської території не підтримав жоден керівник світу (окрім британського прем’єр- міністра Тоні Блера). Таким чином, для втілення своїх антиіракських задумів Вашингтону необхідна підтримка Ради Безпеки ООН, а особливо постійних її членів — Росії, Китаю, Франції, Великої Британії. Найбільше претензій щодо намірів Білого дому, зрозуміло, має Москва. Все, що від неї вимагається — підтримати бодай вимогу направити в Ірак військових інспекторів ООН. Для американських властей цього може виявитися цілком достатньо. Тим більше, що Багдад уже дозволив повернутися без жодних умов «оонівським» експертам. Водночас поінформовані джерела повідомляють, що США хочуть разом із інспекторами добитися направлення в Ірак миротворчого контингенту, який би забезпечував вільний доступ інспекторам до всіх військових об’єктів. Поінформовані джерела також зауважують, що громадянство як миротворців, так і інспекторів у резолюції РБ ООН обумовлюватися не буде (їх переважну більшість можуть цілком становити американці). Ті ж поінформовані джерела припускають, що Вашингтон у такий спосіб може «малою кров’ю» прибрати від керівництва Саддама. Потрібна лише підтримка росіян.
Великій політиці — великий торг. Поки що наявність дипломатичної змови заперечують і в Вашингтоні, і в Москві. Цікаво, що говоритимуть верхівки Штатів та Росії, якщо висловлені припущення таки збудуться? Простий збіг обставин?