Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«За»-pro-грамоване обговорення

6 квітня, 2000 - 00:00

Що стосується перших, то питання про те, підтримувати програму уряду чи ні, при обговоренні не ставилося ними в залежність від вад чи переваг підготовленого урядом документа. Йшлося про те, що питання підтримки програми — повністю політичне і означає підтримку Кабміну і особисто прем’єра Віктора Ющенка. Що ж до фракції СДПУ(о) та групи «Відродження регіонів», то виявилося, що тут ситуація не цілком однозначна. На зборах більшості, які передували обговоренню, за словами лідера групи «Солідарність» Петра Порошенка, «остаточне рішення про підтримку програми прийнято не було, оскільки дві фракції, які блокували проходження програми, послалися на те, що у них тривають внутрішні консультації». Як виявилося, вже після зборів більшості відбулася зустріч представників фракції СДПУ(о) і групи «Відродження регіонів» з прем’єром Віктором Ющенком. За словами лідера фракції об’єднаних соціал-демократів Олександра Зінченка, вона тривала досить довго (близько 3 годин), і на ній перед прем’єром представники СДПУ(о) і «ВР» порушили питання про умови, за яких ці фракції можуть підтримати програму Кабміну. Він уточнив, що В.Ющенку пропонувалося врахувати пропозицію в соціальній, аграрній сферах і сфері реформування паливно- енергетичного комплексу. Керівник фракції вважає, що запропонована програма «не є розробленим цілісним документом», і в ній не має механізмів реалізацій завдань щодо реформування економіки. «Якщо уряд враховуватиме наші пропозиції, ми готові співробітничати з ним», — зазначив О.Зінченко. Однак під час обговорення програми уряду в парламенті він заявив про те, що фракція СДПУ(о) не підтримуватиме програми Кабміну.

Зі свого боку, представник групи «Відродження регіонів» Катерина Ващук заявила, звертаючись до прем’єра: «Вікторе Андрійовичу, при підготовці другого варіанту програми ви врахували частину пропозицій, внесених нашою групою. Врахуйте всі наші пропозиції, і група вважатиме за необхідне підтримати програму». Однак чіткої заяви про те, що члени групи «ВР» не підтримуватимуть програми, не прозвучало. Більше того, судячи з деякої інформації, при обговоренні того, як голосувати за програму Кабміну, голоси «за» і «проти» розділилися в групі приблизно порівну, і прийти до єдиного рішення не вдалося. Наприклад, представник цієї групи Володимир Бортник сказав: «Ситуація в групі така, що всі ми настроєні на прийняття програми; затримка полягає в тому, що необхідно вирішити питання про те, як голосувати: до винесення поправок чи після. Я не думаю, що уряд виступатиме проти розгляду кадрових питань.

Водночас мені не зовсім зрозуміло — чому програма не підтримується нашими найбільш «ринковими» депутатами. Мені здається, ми не маємо права підводити Президента, який уперше зумів об’єднати зусилля парламенту і уряду для вирішення завдань, які стоять перед нами». Зі свого боку, його колега-«відродженець» Олексій Марченко зазначив: «Моїм колегам не до кінця зрозумілий механізм виконання програми уряду і того, як відбуватиметься спільна робота уряду і парламенту. Мабуть, це найважливіше питання, яке треба з’ясувати». Коментуючи цей виступ, прем’єр Ющенко сказав: «Щотижня ми будемо подавати до парламенту всі ініціативи уряду, які уважно розглядатимуться парламентськими комітетами. Крім того, щотижня ми пропонуватимемо депутатам моніторинговий аналіз дій уряду. Наші зусилля спрямовані на те, щоб запровадити взаємне ефективне інформування уряду і парламенту».

Попри «особливу позицію» СДПУ(о) та «ВР», і представники уряду, і представники більшості впевнені, що програму буде сьогодні прийнято. Так, Юрій Єхануров сказав: «Я думаю, ми домовимося з більшістю депутатів. Крім того, я гадаю, що частина тих груп, які виступають проти програми (СДПУ(о) і «ВР»), голосуватимуть за прийняття програми. Однак, з іншого боку, я все-таки хотів би побачити депутатів, які будуть голосувати проти програми уряду, яка фактично є продовженням програми Президента — таким чином, їм доведеться голосувати проти програми Президента». Лідер групи «Солідарність» П.Порошенко також заявив: «Попри те, що СДПУ(о) і «ВР» ухвалили заздалегідь негативне рішення з приводу голосування, я абсолютно впевнений у тому, що програму буде прийнято зусиллями об’єднаної більшості».

При цьому слід зазначити, що представники деяких груп і фракцій більшості звертали увагу на можливі негативні наслідки для більшості, у разі якщо деякі фракції, які входять до неї, виступлять проти програми. Так, за словами лідера фракції «Реформи-Конгрес» Віктора Пинзеника, «ті фракції, які вирішили виступити проти програми уряду, мають усвідомлювати, що їхні дії можуть призвести до розвалу більшості. Разом з тим очевидно, що справа не в самій програмі — це спроба «бартеру», тобто певні сили хочуть домогтися вирішення своїх кадрових або економічних питань».

Разом з тим, за словами спікера Івана Плюща, «до голосування ще є час». Це зауваження досить важливе, враховуючи те, що до голосування в четвер має відбутися зустріч лідерів груп і фракцій більшості з Президентом України. На цій зустрічі планується обговорити питання прийняття парламентом урядової програми. Враховуючи позицію Леоніда Кучми, який останнім часом неодноразово висловлювався проти «ажіотажу, викликаного прийняттям урядової програми в парламенті», можна передбачити, що Президент спробує настроїти депутатів на «конструктивну співпрацю» з Кабміном. У будь-якому разі, всі крапки над «і» буде розставлено сьогодні при голосуванні. Враховуючи те, що воно буде поіменним, можна буде виразно побачити — наскільки виправданими були вчорашні прогнози про те, що більшість «солідарно» дасть програмі Ющенка «путівку в життя».

Андрій МИСЕЛЮК, «День»
Газета: