Україна оголосила про початок нової міжнародної акції під назвою «Київська ініціатива», спрямованої на протидію нелегальній міграції. Про ідеєю цієї ініціативи Міністерство закордонних справ та Держкомкордон України на спеціальній нараді поінформували дипломатичних представників 48 країн, акредитованих в Україні.
Українські прикордонники, здається, втомилися лише власними зусиллями стримувати потік нелегальних мігрантів через територію країни, що з року в рік збільшується. Якщо 1991 року таких порушників було 148, то цього року їх стало вже 14 тисяч. На їхню депортацію, якщо виходити з усіх формальностей, треба витратити близько 200 мільйонів доларів. За цей рік вдалося депортувати лише трохи більше ніж 3 тисячі порушників.
Проте донині нелегальній міграції протидіяли країни, до яких прямують непрошені гості, та держави, через які проходить цей транзитний шлях з усіма небажаними наслідками.
Суть «Київської ініціативи» полягає в тому, щоб до цієї роботи залучити й країни-донори нелегальної міграції. Щоб там також зробили більш жорстким контроль за цією небезпекою. У разі згоди можна буде розробити перелік спільних заходів, спрямованих на обмеження потоків нелегальної міграції. На першу реакцію на свою ініціативу в Києві очікують через місяць-два.
Проте чи зацікавлять київські побажання Південно-Східну Азію чи, наприклад, Близький чи Середній Схід? «Якась країна через ті чи інші внутрішні обставини може відповісти: шановні, нам зараз не цього. І те, що наші нелегальні мігранти їдуть через Україну, знаходячи тут кусок хліба, ми можемо тільки вітати», — не виключив і такого варіанту розвитку подій навколо «Київської ініціативи» заступник голови Держкомкордону генерал Володимир Дроздюк.
Проте насамперед в Україні сподіваються на позитивну реакцію розвинутих країн. «У першу чергу тут є інтерес Заходу. На сьогодні Україна стоїть як буфер на шляху нелегальних мігрантів. Ми накопичуємо їх у себе і закриваємо західні країни. З усієї маси нелегального потоку через Україну проривається лише 0,08 відсотка. Так що Захід спить спокійно», — наголосив генерал.
Отже, якщо Захід усвідомить, що за своє право спати спокійно він має заплатити стійким та пильним українським прикордонникам, то й такий підсумок «Київської ініціативи», здається, також цілком задовольнить Україну .