«На сьогоднішній день дані об’єктивного контролю, якими ми володіємо, свідчать про непричетність військ ППО України до катастрофи літака Ту-154». Про це заявив учора в ході прес-конференції командуючий силами ППО України генерал-полковник Володимир Ткачов.
Головком ППО знову підкреслив, що бойові стрільби проводилися виключно у близькій зоні, а трагедія з літаком сталася на відстані більше 250 кілометрів від району навчань. Крім того, всі заходи безпеки, у тому числі й закриття морського та повітряного простору було виконано у повному об’ємі. Усього в ході вчень, зі слів В. Ткачова, було випущено 23 ракети. Згідно iз заявою головкома, тільки один пуск, як за тактико- технічними характеристиками (ТТХ), так і за часом (12.41 за київським часом), співпадав з часом падіння літака. Генерал-полковник продемонстрував похвилинні дані приладів та зйомку з полігону, згідно з якими, біля 12.39 мішень, що знаходилася на відстані 96-98 км від місця пусків, почала розворот і пішла на зближення у бік полігону. О 12.41, коли відстань до мішені складала близько 36-и км, було зроблено пуск ракети С-200 і С-300ПС (зі слів генерала-полковника, ураження кожної мішені повин не здійснюватися декількома ракетами). У цей же час, згідно з даними контролю, літаки Ан-26 і Ту-154 знаходилися на трасі. Через три хвилини, о 12.44, Ту-154 зник з екранів радарів. У цей час, с тверджує головком, ракета С-200, яка теоретично могла б влучити у Ту-154, вже самоліквідувалася на відстані 75-80 км від місця пуску, оскільки мішень була уражена ракетою С-300ПС.
На підтвердження того, що ракета С-200 не могла влучити в Ту-154, В. Ткачов сказав, що програму роботи двигуна ракети було розраховано на 51 секунду польоту, таким чином, з швидкіст ю 1 км/сек., вона не могла подолати відстань до російського літака. Крім того, на момент зникнення літака з екрану локатора, двигун ракети вже не працював. Характеристики комплексу С-200, не дозволяють ракеті самостійно наводитися на ціль, тому версія щодо випадкового вибору ці лі ракетою, зі слів В. Ткачова, також неправдоподібна. Відповідаючи на запитання журналістів, В. Ткачов підкреслив, що в Україні не існує практики розшуку впавших ракет, хоч він може досить точно вказати на місце її падіння.
Тим часом, як передає агентство Інтерфакс-Україна з посиланням на американську газету «Нью- Йорк таймс», американські військові все більше схиляються до версії про те, що у літак «Ту-154» російської авіакомпанії «Сибір», що потерпів аварію над Чорним морем, влучила ракета далекого радіусу дії, випущена засобами ППО України під час вчень у Криму. Як повідомила газета з посиланням на представника російського заводу-виробника озброєнь цього типу, ракети SA-5, якими стріляли на вченнях ППО України, влучають у ціль тисячами сталевих кульок, які викидаються при наближенні до цілі. Тим часом на витягнутих з моря уламках літака було виявлено невеликі круглі отвори, схожі на кульові, — зазначає американська газета. Один iз представників Пентагону, посилаючись на дані телеметрії, заявив, що незадовго до вибуху літака було зафіксовано значне відхилення курсу однієї з ракет. Військові експерти США практично одностайні у тому, що йдеться про ракету типу SA-5, дальність дії якої досягає 155 миль. Газета зазначає, що ця версія Пентагону вже не відкидається категорично українськими офіційними особами — прем’єр-міністр України Анатолій Кінах вважає її такою, що «має право на існування».
У зв’язку з неодноразовими заявами американських журналістів про причетність українських військових до катастрофи, головком ППО Володимир Ткачов заявив, що американська сторона не надавала українським військовим жодних даних «Якщо така інформація є, ми просимо її надати». Однак варто відзначити, що президент РФ Володимир Путін заявив, що він незадоволений повнотою тих даних, які українські військові передали росіянам. Очевидно навіть в Україні аргументація наших військових сприймається значною кількістю наших громадян досить скептично. І, здається, питання тут не тільки в аналогіях з трагедією в Броварах, коли Міністерство оборони лише через декілька днів вимушене було визнати факт «ураження» житлового будинку....
ДО РЕЧІ
«Ми, як ніколи, зацікавлені в істині, якою б вона не була», — заявив Л. Кучма учора в інтерв’ю журналістам. Президент підкреслив, що можливість попадання в літак української ракети «технічно неможлива», однак відзначив, що «теоретично можливо все». Президент повідомив, що вже двічі обговорював з президентом Росії Володимиром Путіним ситуацію стосовно трагедії літака. «Враховуючи те, що конструкція і виробництво ракети — російські, ми домовилися, що обидві сторони зацікавлені поставити крапку в цьому питанні», — сказав український лідер. Він нагадав, що у Сочі виїхала велика група українських військових фахівців, щоб на місці вивчити всі деталі трагедії.