Всеукраїнська суперечка про те, чи впливає політична нестабільність, викликана указом Президента про розпуск парламенту, на стабільність економіки, переплутала всі карти. Бажаючим дізнатися майбутнє країни саме час звертатися до ворожок. Як уже писав «День», першим розпочав відповідну дискусію своїм негативним прогнозом перший віце-прем’єр Микола Азаров.
Президенту можна було б і не втручатися в ці дебати, оскільки таким чином він мимоволі робитиме рекламу успіхам уряду, але істина, як відомо, дорожча за все. Тому Віктор Ющенко заявив про стабільність економічної ситуації в Україні і відкинув прогнози про її погіршення у зв’язку з політичною кризою. «Ситуація в економіці стабільна. Валютний ринок платіжний, ситуація на торговому ринку нормальна, тому що розроблено нормальні баланси. Ситуація з дефіцитом бюджету утримується на контрольному рівні і немає жодних загроз, що ця позиція дестабілізуватиме ситуацію на фондовому ринку», — сказав Президент у четвер. Але при цьому не втримався, щоб принагідно не взяти участі у виборчій компанії на боці політичної сили, яку він фактично очолює: «Не ця влада, як вона заявила, зробила справжній прорив у національній економіці. Шість років Україна розвивається за висхідною нормальною динамікою». Зазначивши, що динаміка валового продукту в Україні є однією з найвищих у Східній Європі, Президент також зауважив, що макроекономічні тенденції не залежать «від трьох- чотирьох місяців чиєїсь роботи або не роботи».
Найцікавіше, що прем’єр-міністру, який у четвер був змушений працювати на міжнародному полі, довелося з цим фактично погодитися. «Усе, що відбувається в Україні, відбуватиметься в демократичному руслі і жодним чином не позначиться на зовнішньоекономічних і зовнішньополітичних пріоритетах», — наголосив Віктор Янукович, відкриваючи переговори урядових делегацій України і Литви. Він запевнив, що уряд «забезпечить спокій і стабільність в Україні».
Однак учора, повернувшись, так би мовити, на внутрішній фронт, прем’єр спочатку майже слово в слово повторив аргументацію Азарова про загрозу кризи. Але трохи пізніше, різко змінивши тональність, порадував країну успіхами в нарощуванні валового внутрішнього продукту. «Ефективні реформи зможуть об’єднати український народ, бізнес, владу, зрештою, політиків і, безумовно, різні соціальні групи нашого суспільства. Країні необхідно дати нове дихання, поштовх до розвитку, і це потрібно зробити в найкоротший термін. Уряд твердо став на такий шлях, про що свідчать також підсумки першого кварталу поточного року, де ми маємо зростання ВВП 8,6%», — заявив прем’єр, явно не погоджуючись із Президентом щодо внеску уряду в розвиток економіки. Схоже, він також потихеньку піддається передвиборному азарту і, відповідно, за ситуацією злегка змінює акценти. Адже логіка політичної боротьби вимагає винахідливості.
На що в цій перестрілці орієнтуватися пересічному громадянину? Чи бігти до банку за своїм депозитом, чи, навпаки, нести туди чергову зайву копійку? Чи міняти гривні на долари, чи, як і раніше, віддавати перевагу національній валюті? Поки сімейні мудреці не приймають рішень. Усі погляди спрямовані на Конституційний Суд.
Між тим уряд поки що не корегує своїх прогнозів. В основному, зберігають свій прогноз для України і міжнародні фінансові організації. Експерти Міжнародного валютного фонду, як і раніше, вважають, що ВВП України в 2007 році виросте на 5%. Але інфляція, на їхню думку, становитиме не 13,5%, як прогнозувалося раніше, а 11,3%. А от Світовий банк дещо покращив прогноз зростання українського ВВП (з 4,5% до 5,5%), але при цьому погіршив прогноз інфляції (з 10,7% до 10,9%). Експерти СБ дивляться на Україну не без оптимізму: «Припускаючи, що нинішню політичну кризу буде подолано досить швидко, її економічний вплив залишатиметься обмеженим». «На найближчу перспективу найголовнішим завданням стане збереження досить жорсткої фіскальної системи», — наголошується в огляді СБ. І Азаров одразу ж на це реагує, повідомляючи громадськості, що Україна може розпочати легалізацію прибутків одночасно із запровадженням Податкового кодексу. «Ми повинні рішуче піти на лібералізацію нашого податкового законодавства», — стверджує Азаров і переконує, що відповідні закони, в яких передбачається зниження податку на прибуток до 20% і податку на додану вартість до 18%, зможе прийняти чинний парламент.
Ну, а що нам говорять незалежні аналітики? Експерти групи компаній «Трійка Діалог» заспокоюють: стан політичної невизначеності навряд чи найближчим часом призведе до серйозних економічних потрясінь. «Але якщо невизначеність продовжиться, наприклад, до осені, економічна стабільність у країні опиниться під загрозою», — зазначають аналітики і прогнозують, що найближчим часом фондовий ринок може зменшитися на 20—25%. Якщо період невизначеності затягнеться, корекція ринку може виявитися набагато глибшою, йдеться у звіті. Словом, зараз добробут країни в руках політиків. Їм варто зрозуміти: чим різкішими будуть їхні кроки, тим меншу підтримку вони отримають на виборах.