Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Загибель ескадри?

20 липня, 2005 - 00:00
ЗА УЧАСТІ ІГОРЯ ТЕНЮХА ФЛАГМАНУ УКРАЇНСЬКОГО ФЛОТУ БУЛА ДАНА НАЗВА «ГЕТЬМАН САГАЙДАЧНИЙ» / ФОТО ЛЕОНІДА БАККА / «День»

Командир ескадри різнорідних сил Військово-Морських сил України контр-адмірал Ігор Тенюх, який стояв біля витоків створення національного флоту, подав рапорт на ім’я міністра оборони України про свою відставку.

Причиною такого рішення 47-річного командира, який під час помаранчевої революції першим серед адміральського та генеральського складу закликав із трибуни майдану Незалежності українських військовослужбовців не виконувати неконституційних наказів, стало небажання брати участь у планомірному руйнуванні та знищенні Військово- Морських сил.

Контр-адмірал Ігор Тенюх в інтерв’ю «Дню» по телефону підтвердив факт своєї заяви про відставку. За його словами, добровільно залишити флот, над створенням і відновленням якого контр-адмірал працював протягом останніх років, його змусило «небажання брати участь у планомірному знищенні та руйнуванні Військово-Морських Сил України». «Україна має 1765 кілометрів морського кордону, тому повинна мати гідні, а не представницькі ВМС, — сказав І. Тенюх. — Ми чекали рішення Президента з приводу оновлення та зміни ситуації на флоті. На жаль, цього не сталося. Далі чекати немає сенсу. І немає бажання брати участь у розвалі ВМС. Якщо флот не потрібен — отже, не потрібен. Я готовий працювати тільки на його відновлення». Як повідомляє агентство Інтерфакс-Україна з посиланням на джерела в штабі українських ВМС, йдеться про заплановане на 2006 рік розформування ескадри, якою командує І. Тенюх.

Другою причиною, яка змусила командира написати заяву, контр-адмірал назвав «небажання служити під керівництвом віце-адмірала Ігоря Князя та його команди з морально-етичних міркувань». За словами І. Тенюха, порушення морально-етичних норм з боку вищезгаданих командирів мали місце стосовно офіцерів ескадри протягом двох років і до нього особисто, і були особливо виявлені під час президентських виборів 2004 року. Коли мiнiстром був О. Кузьмук. Зокрема, за його словами, збори офіцерів штабу ВМС засудили його виступи на Майдані, за що перед ним досі офіційно не вибачилися. А службове розслідування, що проводилося за розпорядженням міністра оборони України, на думку контр-адмірала, виявилося підтасованим. На момент здачі номера, не було відомо, чи прийняв міністр відставку І. Тенюха.

Ігор Тенюх є одним із найдосвідченіших офіцерів ЗСУ. Він зробив суттєвий внесок у створення національного флоту. Закінчив Академію Збройних cил України та Академію військово-морських сил США. У 1980-х І. Тенюх проводив бойове розмінування Перської затоки. А в 1991 році в Севастополі створив Організацію Союзу офіцерів України й ініціював відродження українського флоту. Ставши капітаном I рангу, Тенюх командував «головним» оперативним з’єднанням флоту України — 1-ю окремою бригадою надводних кораблів. На сьогодні підлеглу Тенюху 4-у ескадру різнорідних сил, що є морським компонентом Об’єднаних сил швидкого реагування ЗСУ, фахівці називають мало не єдиним справді боєздатним формуванням на українському флоті. У листопаді минулого року, в розпал виборчої кампанії, контр-адмірал Ігор Тенюх виступив зі зверненням до особового складу ВМС України, у якому закликав своїх підлеглих і колег по службі не виконувати злочинних наказів і розпоряджень, якщо такі надійдуть від керівництва країни. Через кілька днів були спішно проведені кілька офіцерських зборів, які, як у «старі добрі» радянські часи, «одностайно засудили» спробу «втягнути флот у політику». При цьому офіцерський корпус флоту, як було офіційно заявлено, особливо обурювався тим, що контр-адмірал виступив із закликом не виконувати злочинних наказів ще до того, як вони з’явилися. Незабаром свій заклик до соратників не спрямовувати зброю проти власного народу Ігор Тенюх повторив із трибуни революційного Майдану.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: