Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Загроза мобільності

Для німецького посольства український студент не завжди студент
13 квітня, 2007 - 00:00

Поїздку українських студентів на Європейську студентську конвенцію затьмарили труднощі в Посольстві Федеративної Республіки Німеччина, пов’язані з візовим режимом. Студентам коштувало чималих зусиль виїхати до Європейського Союзу, незважаючи на те, що документи були в повному порядку, а німецька сторона підтвердила своє запрошення по телефону. «Якщо раніше запис на співбесіду з приводу в’їзду до Європейського Союзу провадився безпосередньо в посольстві, то нині доводиться користуватися послугами певної фірми, яка видає талончик на співбесіду за 170 гривень. Та на додаток до всього, посольство не розцінило Європейську конвенцію як захід, який має освітню мету, тому довелося сплатити ще 230 гривень за саму візу, — розповів «Дню» перший віце- президент УАСС Олександр Смирнов.

У Німеччині на зустрічі, проведеній у рамках Європейської студентської конвенції, на питання українських студентів про складності в ході отримання візи, депутат Німецького парламенту Кріста Сагер (Партія зелених) заявила, що «досвід видачі віз показує, що іноді під ширмою студентської молоді з аграрних університетів України до Німеччини приїздить велика кількість українських дівчат, які залишаються працювати повіями».

Посольство Федеративної Республіки Німеччина в Україні повідомило «Дню», що студент — це людина, яка їде чомусь навчатися, в цьому випадку віза йому видається безкоштовно. А ось за візи на конференції, конвенції й інше, на думку працівників посольства, людина повинна сплачувати самостійно. Також безкоштовну візу може отримати український студент, який їде навчатися до Німеччини та отримуватиме там стипендію не менш ніж 585 євро. Взагалі, до кожного студента, який бажає поїхати на навчання до Німеччини, в посольстві існує індивідуальний підхід. Наприклад, багато залежить від запрошення, надісланого з Німеччини: який саме університет запрошує на навчання, яку обіцяють платити стипендію, готовність німецької сторони забезпечити студента житлом та харчуванням та інше.

Таким ставленням українські студенти вкрай незадоволені й наполягають на своєму. «Подібні дії блокують програму мобільності студентів, яка є одним із пунктів Болонського процесу», — зазначає Олександр Смирнов. Він наводить приклад, як частина української студентської делегації на цю ж конвенцію брала візи у Посольстві Королівства Норвегія, й там жодних візових проблем не виникало.

Таким чином, питання видачі віз студентам в аспекті європейської освітньої мобільності стало одним із ключових пунктів ухваленої Берлінської декларації після завершення конвенції. Декларацію українські студенти передадуть міністрам освіти та науки країн-учасниць Болонського процесу. «Також ми обов’язково підготуємо лист із вимогою спростити українським студентам в’їзд до Німеччини новому міністру закордонних справ України, а так само — детальний опис проблеми для німецьких парламентаріїв», — пообіцяли в УАСС.

Нагадаємо, що днями в Берліні завершилася XIII Європейська студентська конвенція, участь в якій взяли понад 100 представників студентства з 40 країн Європейського континенту. Україну в ній представила делегація Української асоціації студентського самоврядування (УАСС), яка була однією з найбільш численних. Сама конвенція стала підготовчим етапом до самміту міністрів освіти та науки країн-учасниць Болонського процесу, яка відбудеться в травні 2007 року в Лондоні. У травневому саміті очікується участь міністра освіти та науки України Станіслава Ніколаєнка.

Владислав ПАВЛОВ
Газета: