Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Загроза паперового голоду

Під ударом — існування вітчизняної преси та поліграфії
8 листопада, 2000 - 00:00

Іван Ковба, віце-президент Української асоціації виробників поліграфічної продукції, розповів, що понад 80% паперу, споживаного в Україні, виготовляється в Росії. Єдиний великий комбінат такого профілю в Україні — Жидачівський — замість можливих 30—35 тис. тонн паперу в рік випускає тільки 14—15 тис. тонн. Повністю зірвана держпрограма розвитку паперової галузі, прийнята ще в 1995 році, що передбачала створення нових потужностей виробництва паперу і запуск сучасних технологічних ліній. Україна опинилася в повній залежності від російського постачання. А цього року, коли виник величезний попит на російський папір в Африці, де країни, що розвиваються прискореними темпами, підіймають свою пресу і поліграфію, багато хто з російських постачальникiв перекинувся на цей ринок, що призвело до різкого зростання вартості паперу. Так, ціна газетного паперу в Україні з 3100 грн. за тонну на початку цього року зросла в жовтні до 4500 грн., і продовжує зростати. Підняли ціни і основні європейські виробники паперу — Фінляндія і Німеччина. Підсумок — дешевий папір в Україні для газет дістати ніде, і ті з них, які не мають свого запасу або довгострокових договорів з постачальниками, можуть припинити випуск. І. Ковба вважає необхідним вжити екстрених заходів для розширення потужностей з виробництва паперу, в т.ч. на Дніпропетровській паперовій фабриці, а також розпочати переговори з Москвою на вищому рівні про поновлення постачання.

Перший заступник голови правління компанії «Укрпапірпром» Микола Красиленко зазначив, що в Україні не виробляється целюлоза, а в 2000 році уряд викреслив цей продукт з переліку критичного імпорту. Таким чином, сьогодні Жидачівський комбінат працює в основному на давальницькій сировині, і велика частина його продукції йде за кордон.

Проблема полягає і в тому, розповів представник російської фірми-постачальника паперу «Волга» Дмитро Прощаков, що через подвійне оподаткування підприємцям доводиться двічі платити податок на додану вартість — і в Росії, і в Україні. У той же час закон, що знімає цей податок з українських поліграфістів, ніяк не можуть прийняти в Верховній Раді. Більш того, уточнив Ігор Лубченко, в тому варіанті проекту закону, який пропонується, до розгляду в парламенті, зняття ПДВ з паперу, що імпортується, і не передбачається. А це означає, що ціни на нього ще зростатимуть і зростатимуть, що неминуче поставить під удар усю нинішню передплатну кампанію.

Ось як прокоментував для «Дня» стан справ із забезпечення папером вітчизняної поліграфії заступник голови Держкомінформу Віталій АБЛIЦОВ :

— Один із напрямів роботи Держкомінформу — створення умов для нормального функціонування всіх видань, які підпадають під Закон про держпідтримку ЗМІ. На рік Україні, за підрахунками Держкомінформу, потрібно 50—60 тис. тонн паперу. Російські ринки зацікавлені в стабільному українському ринковi збуту, при цьому тільки 25% паперу ввозиться в Україну легального шляхом. Наше завдання — налагодити стабільне постачання паперу і знизити податковий тиск. Як відомо, зараз в Верховній Раді на розгляді знаходиться законопроект про зняття ПДВ на папір і поліграфічні послуги. Ми сподіваємося, що найближчим часом він буде прийнятий.

Анатолій ЛЕМИШ, «День»
Газета: