Водночас вчора Посольство Китаю в Україні поширило заспокійливе повідомлення. Посилаючись на слова міністра охорони здоров’я КНР Чжана Венькана, дипломати запевняють, що «інфекція під контролем, ситуацію стабілізовано... Працювати, жити і подорожувати Китаєм безпечно. Міністерство охорони здоров’я здійснює ефективну співпрацю з ВООЗ, звідки до країни прибули три групи експертів, і ті дали високу оцінку вжитим заходам».
Але днями Україну сколихнула тривожна інформація з Росії. У п’ятницю інформагентства повідомили, що з підозрою на атипову пневмонію госпіталізовано двi особи — жителі Новосибірська та Владивостока. І хоча протягом двох діб підозри офіційно спростував головний санітарний лікар РФ Геннадій Онищенко, напруження ні в Росії, ні в Україні не спало. Вітчизняне Міністерство охорони здоров’я, як стверджують його чиновники, дотримується всіх ВООЗівських розпоряджень. Пасажирам із Південно-Східної Азії приділяють підвищену увагу — кожному з них тепер доводиться заповнювати спеціальний опитувальник, де потрібно вказати, чи підвищувалася у нього останнім часом температура, чи кашляв, чи відчував біль у м’язах та грудній клітці . За найменшої підозри у пасажирів симптомів SARS (а це, варто підкреслити, крiм вказаних вище, озноб, головний біль, слабість, втрата апетиту, висип ) екіпажам наказано інформувати наземні служби, які потурбуються про негайну госпіталізацію.
Щоправда, з готовністю до опору загрозі SARS в Україні є певні проблеми. Як повідомив на прес-конференції головний епідеміолог МОЗ Аркадій Фролов, навіть у Києві інфекційних лікарень із належною кількістю боксів не існує. У разі чого ізолювати хворих думають неподалік від аеропорту Бориспіль, але разом із тим, ні приміщення, ні фінансування для утримання, наприклад, усіх пасажирів рейса, на якому виявлено SARS, поки що немає. Усі ці заходи, до речі, також зазначено в розпорядженнях Всесвітньої організації охорони здоров’я, як і те, що при повітряно-краплинній передачі вірусу медперсоналу необхідно одягати спеціальні респіраторні пов’язки і робити потокову дезинфекцію.
Ситуацію «Дню» прокоментував професор кафедри вірусології біологічного факультету КНУ ім. Шевченка Валерій Поліщук. На його думку, цілком імовірно, що дані про кількість хворих і померлих у Китаї трохи занижено — країна і так має колосальні економічні збитки, а епідемія вже істотно позначилася на іміджі Китаю. Тривожний і той факт, що думки вчених про появу атипової пневмонії внаслідок злиття двох вірусів так активно спростовує ВООЗ — адже відомо, що вірусні альянси ускладнюють процедуру підбору «протиотрути». Заспокоювати може лише те, вважає вірусолог, що сьогодні вже зрозуміло: епідемія не має нічого спільного з біологічним тероризмом. У такому випадку смертність була б набагато вищою, ніж нинішні 5%, і до того ж спостерігалася б певна адресність. Причина появи атипової пневмонії, на думку експерта, — комплексна. З одного боку, мутації вірусів сприяє активне втручання людини в природу і порушення «задуманого» нею балансу, наприклад, підвищена радіоактивність і забрудненість канцерогенами. А з іншого, — історія вже підтвердила існування циклічності, з якою з’являються вірусні «сюрпризи». Скажімо, не так давно у всьому світі святкували перемогу над поліомієлітом. Але минуло 30 років, і він у зміненій формі знову заявив про себе. А вірус грипу іншого походження, і це дозволяє йому із завидною постійністю мутувати щорічно. Іншими словами, говорить біолог, причину появи атипової пневмонії розкриє хіба що ретельний аналіз її збудника.
Міжнародні експерти вже висунули масу версій із цього приводу — і ту, що SARS належить до групи міксовірусів (велика група вірусів, до якої належать кір, свинка, пневмовіруси), і що атипова пневмонія — результат мутації китайського грипу, що сколихнув світ у 1990-х роках. Але попри всю підвищену увагу до проблеми вважається, що вакцину найближчими місяцями все-таки не знайдуть. Доктор біологічних наук, співробітник інституту біохімії Сергій Бобровник стверджує, що Україні, швидше за все, все ж доведеться відчути на собі атипову пневмонію. Цьому сприятимуть і мігруючі птахи, на яких ВООЗівське попередження, як не крути, впливати не може. А на запитання про профілактику біологи і лікарі відповідають просторікувато. Як можна вберегтися від хвороби, що поширюється повітряно-краплинним шляхом, і від якої немає щеплення? Підтримувати імунітет, приймати вітаміни — як у таблетках, так і в натуральних продуктах. І, зрозуміло, уникати масових скупчень людей.