Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Загрозливі «сюрпризи»

Експерти вважають, що на людство чекають нові віруси
22 квітня, 2003 - 00:00

Протягом минулих вихідних списки померлих від атипової пневмонії знову поповнилися. У суботу в Гонконгу не стало 12 чоловік, ще у 30 зареєстрували симптоми SARS, і загалом на атипову пневмонію захворіли 3 тисячі чоловік, із яких 171 уже померли.

Тим часом події навколо нового вірусу стрімко розвиваються. Як повідомляє Рейтерс, за приховання справжніх даних про кількість хворих у Китаї зі своїх постів звільнено міністра охорони здоров’я і мера Пекіна. Влада КНР уже офіційно заявила, що приховування інформації обернеться покаранням кожному чиновнику. Крім цього, незважаючи на очевидні фінансові втрати туристичних компаній, у Китаї з метою безпеки відмінили загальнонаціональні першотравневі канікули. Перестраховуються не тільки в осередку поширення вірусу. Наприклад, у Канаді під час святкової великодньої меси парафіянам церкви заборонили цілувати хрест і доторкатися до нього. А на Тайвані місцева влада вирішила заохочувати тих, хто повідомить про нові випадки атипової пневмонії, — як приз тут називають суму, що дорівнює 72 доларам.

Днями потривожила своїх сусідів Україна. У п’ятницю однією з головних тем у російських інформагентствах стала звістка про смерть нібито від SARS двох жителів Каховки. Незабаром, щоправда, український МОЗ цю інформацію офіційно спростував, пославшись на висновок патологоанатома, який встановив у обох померлих двосторонню «типову» пневмонію.

У експертів ця інформація викликала тривогу. Директору інституту біохімії НАНУ Сергію Комісаренку здається дивним той факт, що в XXI столітті в двадцятирічному віці в Україні помирають від пневмонії. Тим більше, якщо порівнювати заходи безпеки, яких вживають у Росії, з українськими, то ми явно не на висоті. «У Москві, — сказав «Дню» С. Комісаренко, — почали продавати марлеві пов’язки, деякі регіони і зовсім закрилися для осіб зі Сходу. А у нас навіть в аеропортах немає належного контролю». Зі слів експерта, учора після прильоту зі США у нього навіть не поцікавилися самопочуттям. На відміну від американського аеропорту, де службовці запитували його, чи не мав він останнім часом схожих на SARS симптомів.

У МОЗ з цього приводу стурбованості не висловили. У прес-службі запевнили, що всі наказані ВООЗ заходи виконують на 100%. До того ж, до випадку виявлення у будь-кого атипової пневмонії інфекційні відділення столичних Центральної міської лікарні, лікарні № 4 та дитячої № 2 уже підготовлені. Мається на увазі, що лікарі дуже детально проінструктовані. Фінансування окремим рядком поки немає, але якщо виникне інцидент, гроші виділять із резервного фонду. Найголовніше, кажуть у прес- службі МОЗ, що під контролем знаходяться всі рейси з «осередкових» країн.

С. Комісаренко відзначає, що сам факт розшифровки структури вірусу обнадіює. Це означає, що найближчим часом вчені розгадають загадку нуклеїнової кислоти і структури білкової оболонки збудника атипової пневмонії. Звідси випливає, що незабаром з’являться як профілактична вакцина, так і та, яку використовують для лікування.

А сама поява вірусу, всупереч уже розхожій думці про нього як про бактеріологічну зброю, цілком закономірна. Людство приречене на вірусні сюрпризи — на будь-яку дію знаходиться протидія, й антибіотики провокують хвороботворні штами на боротьбу за виживання і мутації. Кандидат медичних наук, співробітник Інституту фармакології і токсикології Володимир Шумейко сказав «Дню», що найменші зміни у структурі вірусу вже перетворюють його на щось якісно нове. Так свого часу від нежитю, занесеного конкістадорами до Америки, помирали цілі племена, а Гонконгський грип, який з’явився наприкінці 90-х, «скосив» кілька мільйонів чоловік. Поява нових вірусів саме в Китаї, на думку експерта, також не випадкова — цьому сприяє найбільша у світі густина населення, спекотний клімат і висока вологість. А насторожувати повинна, на думку В. Шумейка, поява так званих зоонозів — вірусів, які раніше були властиві лише тваринам, а тепер перейшли до людини. Так б уло зі СНІДом — спочатку хворобою макак, а тепер — з атиповою пневмонією і пташиним грипом. У останньому випадку тривожний дзвінок уже є — смерть голландського ветеринара, який досліджував вірус пташиного грипу. На думку експерта, якщо такі випадки почнуть повторюватися, на світ чекає щось серйозніше, ніж атипова пневмонія, притому з дуже високим відсотком летальних випадків.

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: