Учора було відкрито Київський центр безоплатної юридичної допомоги сільському населенню. Створений згідно з Проектом підтримки приватизації землі в Україні, що здійснюється Агентством США з міжнародного розвитку, він став вже п’ятнадцятим таким регіональним осередком захисту селянства.
За словами керівника проекту Алана Слайфера, такі центри, створення яких розпочалося з 2003 року, нині допомагають власникам земельних паїв і ділянок в усіх областях України. 75 кваліфікованих юристів не лише консультують землевласників щодо прав власності на землю, але й надають практичну допомогу у вирішенні проблемних питань зі сфери земельних відносин. У разі потреби вони безплатно захищають інтереси селян у судах під час вирішення конфліктних ситуацій. Зокрема, як повідомила керівник центрів Проекту Ольга Богатирчук, за сприяння юристів селянам повернуто понад мільйон гривень боргів з орендної плати, 16,5 тис. власників землі підтвердили своє право на земельну частку (пай), а 500 спадкоємців довели своє право на успадкування земельної частки (паю) або земельної ділянки.
Оцінюючи хід земельної реформи в Україні, пан Слайфер висловив незгоду з твердженнями, буцімто вона наближається до кінця. «Хіба можна говорити про завершення реформи, коли залишаються ще не виданими декілька мільйонів державних актів на право власності на землю?» — риторично запитує він. Як відомо, проект фінансує виготовлення майже чверті державних актів у 18-ти областях України. Селяни, які потрапили до цієї програми, отримують акти безплатно. А. Слайфер вважає надто завищеною ціну (85 грн.) за виготовлення одного акту, якої дотримуються державні органи: на підприємствах, які співпрацювали з Проектом, середня ціна склала лише 30 грн. На сьогодні коштом Проекту виготовлено та видано власникам земельних сертифікатів понад мільйон державних актів на право власності на землі сільськогосподарського призначення. Нещодавно Проект вдруге було продовжено — тепер до березня 2006 року.