Учора Мінекономрозвитку та торгівлі провело, не без деякого запізнення, підсумкову (за 2011 рік) колегію. Відкриваючи її, перший заступник міністра Вадим Копилов запропонував привітати директора Інституту економіки і прогнозування НАНУ Валерія Гейця з обранням членом Російської академії наук і додав, що ця подія є визнанням і Валерія Михайловича, і української економічної науки в цілому, і нашого інтелектуального потенціалу. Заступник міністра зауважив, що за допомоги Валерія Михайловича «Україна семимильними кроками рухатиметься лише вперед».
Власне, і вся доступна для преси частина засідання була присвячена викладу цієї тези як вже доконаного факту. Копилов зумів протягом кількох хвилин доповісти присутнім про те, що їм уже давно належить знати за службовим обов’язком — «що вдалося зробити, на яких напрямках є якісні зміни, що фіксує не лише статистика, але й відчувають бізнес-кола, середні громадяни». Заступник міністра, правда, пообіцяв проаналізувати, де є відставання і на чому необхідно сконцентрувати увагу цього року, але залишив цю роботу на потім, коли із зали виведуть пресу. А для підвищення бойового духу присутніх почав із дифірамбів досягненням рідного міністерства, яке в складних умовах реформ зберегло в країні «економічну стійкість, цінову стабільність і відносну фінансову незалежність». Позитивні тенденції в економіці України він назвав «конкурентною перевагою» і закликав берегти її і надалі. Чи не для того тут же прозвучав заклик «ввести в міністерстві моніторинг впливу на поліпшення умов ведення бізнесу в центрі й на місцях, в регіонах, розробити імітаційні моделі тощо».
Відзначаючи успіхи апарату міністерства, Копилов зазначив, що торік бюджетний процес був уперше початий на основі проекту державної програми. «Ця держпрограма, — продовжував заступник міністра, — після її вдосконалення (а ми в цьому напрямку зробили лише перший крок) стане основним інструментом реалізації державної соціально-економічної політики». Як кажуть, чи те ще буде. За словами заступника міністра, враховуючи «всі чинники соціально-економічної ситуації в країні та їх вплив на суспільно-політичні настрої напередодні виборів, 2012 рік прогнозується складним».
І тут не можна не пригадати той аналіз ситуації в державі, який виклав Президент Віктор Янукович, коли дякував за службу переведеного ним із СБУ в Мінфін Валерія Хорошковського і настановляв нового в. о. керівника безпеки країни Володимира Рокитського. Як зазначив Президент, він відчуває, що країна спроможна заробити на хороше гідне життя для кожного зі своїх громадян, якби не було такого розгулу корупції і так багато не крали. Грошей у бюджеті начебто вистачає, але на що вони витрачаються, куди щезають, абсолютно незрозуміло, з гіркотою нарікав глава держави. Чи не про те говорив із підлеглими в закритій частині колегії і перший заступник міністра? Умовляв взагалі більше не брати бюджетних грошей або ж переконував, щоб робили це акуратніше, не попадалися? Чи не тому створення системи аналізу виконання і корегування неефективно реалізованих державних програм отримало статус найважливішого завдання міністерства?
Це, звичайно, риторичні, умоглядні питання. Але чому в довідці на чотири сторінки, підготовленій міністерством до колегії для журналістів, говориться і про спрощену дозвільну систему, і про соціальну політику, і про реформи у сфері захисту споживачів, що тепер покладено на Мінекономрозвитку та торгівлі. І ні слова не сказано про тендерні процедури, які є сьогодні основною законною лазівкою для «чесного» привласнення суспільних бюджетних багатств, що так непокоїть і обурює Президента країни. Ми, звичайно, не виключаємо, що цьому була присвячена прихована від громадськості частина колегії. Але приховують зазвичай саме те, що не можна показувати.
Один із чиновників, якому «День» поскаржився на закритість колегії і натякнув, що це, мовляв, неспроста, зауважив, що якби був на засіданні перший віце-прем’єр і міністр Андрій Клюєв, все було б по-іншому. Можливо, але, як повідомив Копилов, Андрій Петрович захворів.
Тим часом результати його поїздки в США на переговори з МВФ (разом із міністром фінансів Хорошковським, який спочатку був призначений главою делегації України) поки оповиті цілковитою таємницею. Немає результатів?