Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Закон «зелені» зони вже не захищає

«Мій будинок у парку» — ознака аристократизму чи плебейства?
20 січня, 2011 - 00:00
ФОТО УНІАН

Тиждень тому Верховна Рада прийняла закон «Про регулювання містобудівної діяльності». Він, на думку екологів і представників природоохоронних організацій (Всеукраїнська екологічна ліга, Українська екологічна асоціація «Зелений світ», Національний екологічний центр України та інші), приведе до повного свавілля забудовників. Це свавілля вже й сьогодні – повсюди, і газета «День» неодноразово писала про ці тенденції, які вже стали звичними в нашому житті, але з таким законом воно набуде нових масштабів, оскільки розширює права тих, хто має гроші на будівництво і звужує права громад, з якими, в ідеалі, має бути погоджено всі забудови. 17 січня екологи навіть провели біля Адміністрації Президента України акцію протесту і направили відкритого листа Вікторові Януковичу з вимогою накласти на цей закон вето. Але поки що на це ніхто не відреагував.

ЧОМУ НОВИЙ ЗАКОН ПРО МІСТОБУДУВАННЯ ПОТРІБНО ЗАВЕТУВАТИ

Чим же конкретно незадоволені природоохоронці та які положення вважають порушенням прав людини? Найперше – це те, що прийняті норми порушують положення Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище та Конвенції про доступ до інформації, участі громадськості в процесі прийняття рішень і доступ до правосуддя з питань стосовно довкілля. Якщо до цього Закон України «Про планування і забудову територій» давав можливість проводити громадські обговорення проектів, які стосувалися генеральний планів населених пунктів, проектів забудови територій, розміщення об’єктів містобудування тощо, то новий закон передбачає громадське обговорення лише вже розроблених і погоджених проектів генеральних планів населених пунктів. Виникає запитння, кому потрібне таке обговорення, якщо все вже затверджено?

Також, на думку представників природоохоронних організацій, новий закон значно звужує повноваження органів місцевого самоврядування щодо виділення земельних ділянок під будівництво. Екологи наголошують: у статті 7 Конституції України записано, що в нас визнається і гарантується місцеве самоврядування. Згідно з нею, територіальні громади будь-якого населеного пункту безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що належить до комунальної власності (через місцеві ради). Але в новому законі йдеться про «можливість делегування місцевими радами питань, що належать до їхніх повноважень, у тому числі визначених Конституцією України, своїм виконавчим органам або місцевим державним адміністраціям». Представники екологічних організацій вважають це порушенням. Бо «якщо право ухвалювати рішення щодо земельних ділянок для потреб містобудування буде передано виконавчим комітетам сільської, селищної, міської рад, – це означатиме, що кілька людей отримають можливість абсолютно безконтрольно розглядати зазначені питання й ухвалювати рішення щодо надання земельних ділянок…» – ідеться у зверненні, яке відправили Вікторові Януковичу провідні екологічні організації України.

 

Закінчення на стор. СУСПIЛЬСТВО
Інна ЛИХОВИД, Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: