Учора Верховна Рада ратифікувала протокол про вступ України до Світової організації торгівлі. Це рішення підтримали 411 народних депутатів з 449 зареєстрованих. Парламент також доручив Кабміну в місячний термін затвердити план дій для адаптації української економіки до умов СОТ. Але крапку в п’ятнадцятирічному процесі нашої інтеграції до світової торгової системи буде поставлено лише після ратифікації умов вступу до цієї організації. Передбачається, що Верховна Рада проголосує з цього питання до 4 липня. І лише через 30 днів після ратифікації ці умови наберуть чинності, за винятком тих, за якими передбачено перехідний період.
Головне питання, яке сьогодні все ж таки непокоїть громадськість, чи готова наша країна до вступу до СОТ, і з якими ризиками їй після цього доведеться мати справу. Щоправда, урядові чиновники, які працювали над цією проблемою, сповнені оптимізму. Практично перша скрипка в українському оркестрі, що привів країну до СОТ, заступник міністра економіки Валерій П’ятницький заявив учора в парламенті: «Ми приєднуємося до цієї організації з цілковитим розумінням того, як ми надалі працюватимемо. У нас високе розвинене законодавство щодо захисних заходів і демпінгового імпорту й щодо субсидованого імпорту», — зазначив заступник міністра й назвав закони, які належить ухвалити додатково, «косметичними». Мовляв, вони запроваджують «норми, викликані вимогами часу». Як зауважив П’ятницький, в переговорному процесі про вступ до СОТ Україна приєдналася до цілої низки «секторальних ініціатив». Переговори в цьому аспекті велися на основі концепції трансформації митного тарифу, затвердженої ще 1996 року. «На сьогоднішній день досягнуті домовленості в більшості випадків навіть перевищують ті рівні, що були передбачені концепцією», — зауважив П’ятницький, підкресливши, що рівні тарифів мало чим відрізняються від чинних сьогодні в Україні, й роз’яснив, що, наприклад, на тропічну продукцію митний тариф становитиме 0%, а на продукцію, що традиційно виробляється в Україні, будуть запроваджені найвищі тарифи. Зокрема, митний збір на цукор становитиме 50%.
Глава комітету ВР з питань європейської інтеграції Борис Тарасюк закликав парламент підтримати всі законопроекти, спрямовані на вступ до СОТ, що розглядатимуться після ратифікації протоколу.
Але було б несправедливо не сказати й про тих, хто стверджує, що Україні потрібен додатковий час для адаптації до умов СОТ. Це, зокрема, виробники вина та виноматеріалів. Величина й темпи зниження ввізного мита на виноградне сусло та виноградні вина, що пропонуються урядом в рамках вступу України до Світової організації торгівлі, можуть призвести до різкого спаду у вітчизняному виноградарстві й виноробстві, вважають представники галузі. «Постає питання про існування вітчизняного виноградарства, а в подальшому й виноробства в Україні взагалі», — говориться в прес-релізі, поширеному асоціацією «Виноградарі й винороби України» й низки інших учасників ринку. На їхню думку, вступ до СОТ призведе до згортання висаджування нових, а також поступового занепаду наявних плодоносних виноградників, яких в Україні наразі майже 100 тисяч гектарів.