Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЗАПИТАННЯ «Дня»

Що сьогодні є визначальним в україно-американських відносинах?
24 липня, 2001 - 00:00


Сьогодні розпочинається візит до Києва радника президента США з національної безпеки Кондоліззи Райс, рекомендації якої і визначатимуть ставлення адміністрації Джорджа Буша до України. Виходячи з цього, «День» звернувся до аналітиків із запитанням:



Сергій ПИРОЖКОВ, директор Інституту проблем мiжнародної безпеки:

— В цілому спостерігається посилення інтересу нової адміністрації США до конструктивного діалогу з офіційним Києвом, її прагматичне, позбавлене агресивності ставлення до нашої держави, чого раніше не спостерігалося. Але, безумовно, виходячи з власного бачення проблем безпеки на глобальному і регіональному рівнях. Нова адміністрація США продовжуватиме оцінювати Україну крізь призму реформ в Україні, перш за все, економічних, демократичних та у векторі зовнішньополітичної діяльності України. Маються на увазі стосунки з ЄС та українсько-російські відносини. Одночасно нова адміністрація буде продовжувати активно захищати інтереси власних товаровиробників на українському ринку і відстоювати права інтелектуальної власності шляхом запровадження жорстких заходів стосовно України. Не виключено, що офіційний Київ буде й надалі піддаватися критиці за проблеми, пов’язані з дотриманням Україною принципів демократії, поширенням корупції та дотриманням свободи слова. Нинішній стан стратегічного партнерства України і США потребує створення механізмів взаємодії, відповідного структурного, інституціонального забезпечення, враховуючи попередній досвід двостороннього співробітництва. Візити високих посадових осіб до України, зокрема Кондоліззи Райс, свідчить про те, що в зовнішньополітичній стратегії США Україна займає важливе місце в Європейському регіоні.


Юрій ПАХОМОВ, академік, директор Інституту світової економіки і міжнародних відносин:

— Ясно, що відносини ці наповнені не позитивами, а лицемірством. Скандал, який відбувався, був абсолютно відвертим американським проектом. Якщо cпочатку про це можна було здогадуватися, то по мірі того як події розвивалися, ставало цілком зрозуміло, що це був проект заміни влади, яка вже стала для Америки не зовсім своєю і не дуже надійною. Були очевидні коливання цієї влади: то «так», то «ні», а потім вже були відверті виступи, в значенні «не підганяйте нас».

Потрібен був «свій», протягом десятиріччя розкручений, який брав участь у монетарному проекті, проекті МВФ. Але коли виявилося, що їхня людина безвільна, що він на гачку не тільки у США, але й у нас, нинi це особливо видно, то американці, для того, щоб запобігти подальшому зближенню України та Росії, почали «гладити» нас за шерстю.

Що стосується приїзду Кондоліззи Райс, то вона продовжить ту ж лінію, а потім вони знову щось вигадають. Вони ж вклали величезні гроші в те, щоб змінити владу в Україні.

Підготував Дмитро ЖИРЕНКО
Газета: