Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЗАПИТАННЯ «Дня»

26 червня, 1999 - 00:00


Як ви оцінюєте стан боротьби з наркоманією та наркобізнесом в Україні?

Валерій ІВАСЮК, експерт Української правничої фундації з питань охорони здоров'я:

— Найбільше страждає від страшної невиліковної хвороби молодь. Але коли ми чули востаннє словосполучення «молодь і наркоманія»? Проблема замовчується першими особами держави та ЗМІ. Півтора року в Україні не було національної програми профілактики наркоманії та СНІДу. Прийнята вона лише в березні нинішнього року й бюджетними коштами не забезпечена. У середині минулого року (тоді В.Івасюк очолював Національний комітет у справах боротьби зі СНІДом та наркоманією, який було ліквідовано Президентом України, і був заступником голови Координаційної ради з питань боротьби з наркобізнесом. — Ред. ) в Україні за нашими даними нараховувалося 700 тис. громадян, що вживали наркотики систематично, а зареєстровано лише 60 тисяч. Із 40 тис. ВІЛ-інфікованих — 90% складали ін'єкційні наркомани. Маючи доступ до інформації та вивчаючи явище наркобізнесу, я дiйшов висновку, що державна політика зводиться до боротьби з наркоманами, а з незаконним обігом наркотиків. Здається, я був першим, хто заявив про існування наркомафії в Україні, яка є зручним «коридором» для транзиту наркотиків з Індокитаю й Азії до Європи, Америки та Канади. До речі, 80% наркотиків на території держави — «чужі». Як досягти результатів у протистоянні неминучому злу? Основний оберіг — сім'я та школа, які через своє зубожіння з цією роллю не справляються. На жаль, не реалізується і та законодавча база, що була закладена для подолання проблеми за часів прем'єрства Євгена Марчука. Взагалі, нинішнє суспільство втратило ілюзії, не має спільної мети та духовних орієнтирів, воно втікає від проблем у наркотики й горілку. Таким суспільством легко керувати, але така політика нинішнього керівництва є аморальною та злочинною стосовно свого народу.

ДОВIДКА «Дня»

Сьогодні — Міжнародний день боротьби з наркоманією.

Середня тривалість життя наркоманів в Україні становить трохи більше 30 років, з яких на активне вживання наркотиків припадає 10 — 15 років. За офіційними даними, до 90% наркоманів не досягли віку 25 років, серед яких кожна третя — жінка. У країні останнім часом спостерігається тенденція до подальшого омолоджування наркоманії: перша спроба вживання наркотиків відбувається в 13 — 15 років, хоча у деяких містах значно раніше — в 9 — 13 років. Результати соціологічних досліджень свідчать, що вживання наркоречовин підлітками зумовлюється найчастіше цікавістю, прикладом друзів, а то й примушуванням дорослими.

Як повідомив прес-центр МОЗ України, на 1 січня 1999 року на обліку в закладах охорони здоров'я з приводу вживання наркотиків перебуває 82,5 тисячі осіб. Однак реальна кількість споживачів наркозасобів, за оцінкою Міністерства внутрішніх справ, значно більша і становить майже 700 тисяч. Ситуація ускладнилася і набула трагічного звучання з 1994 року, коли в середовище наркоманів потрапив вірус СНІДу. Так, торік 12,7% від загальної кількості розкритих злочинів були скоєні на грунті вживання наркоречовин в основному кустарного виробництва. Проблема наркоманії зачіпає переважно осіб працездатного віку й таким чином набуває великого соціального значення.

Газета: