Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЗАПИТАННЯ «Дня»

Яким і коли буде керівництво парламенту?
15 травня, 2002 - 00:00

Володимир ЛИТВИН , народний депутат України, лідер блоку «За єдину Україну!»:

— Кожна політична сила запропонувала свій пакет. Їх винесуть на голосування. Хто переможе, той і переможе. Арифметично все можливо. І ламати списи потреби немає. Хоча говорити про це треба, треба шукати компроміс.

Микола ТОМЕНКО , «Наша Україна»:

— Я виступив песимістом в оцінці діяльності підготовчої групи. Вважаю, що все, що зробила підготовча група і лідери партій — все було неправильно. І все це веде до повторення ситуації 1998 року. Сьогодні (вчора 14.05 — Авт. ) ми всі станемо свідками того, як важко будуть проходити або навіть провалюватися рішення підготовчої групи. І тривалість спікеріади буде залежати від того, наскільки швидко будуть виправлятися перші помилкові рішення групи, що займалася підготовкою першої сесії. Ідея «малого пакету» (посади спікера, віце- спікера і заступника) — це найгірший варіант. Парламент можна формувати і структурувати так, як роблять всі у світі: тобто сформувати парламентську більшість разом з урядом, створити систему відповідальності і противаг, легалізувати більшість і опозицію. Від цього відмовилися. Був ще інший варіант, коли шість політичних сил є рівновеликими учасниками переговорного процесу і домовляються про всі посади, які затверджуються сесією ВР. Це відбувається шляхом публічних прозорих переговорів і голосується відкрито. На жаль, цей варіант теж було відкинуто. І прийняли найгірший — коли відбуваються переговори між кількома учасниками про так звані «малі пакети». Я схильний вважати, що перше голосування по цьому «малому пакету» буде неуспішним. І якщо цей принцип затвердження керівництва ВР не буде змінено, то і друге голосування буде неуспішним. І треба буде повертатися до того принципу, який частково був запроваджений в Українському домі. У сьогоднішньому варіанті він виглядатиме наступним чином: всі шість фракцій повинні домовлятися щонайменше про посади голови ВР і заступників, голів комітетів і перших заступників голів комітетів. Тоді немає сенсу голосувати бюлетенями. Тоді голосування відбувається єдиною постановою в поіменному режимі. І всі грають з відкритими картами, а не дурять один одного. Тому що зараз відбувається гра «втемну», коли в одній кімнаті домовляються про одне, в іншій — про інше. Так можна було б грати, якби «четвірка» створила парламентську більшість, а «Єдина Україна» і СДПУ(О) були в опозиції, або навпаки. Якщо цього немає, і більшість як одиниця в даному парламенті не розглядається, тоді треба працювати з усіма шістьма партнерами.

При підході «вузького пакету» комуністи отримують «золоту акцію». Так історично склалося, що більш системні взаємини виникли в «трійці»: «Наша Україна», БЮТ і СПУ, і «двійці»: «За ЄдУ!» і СДПУ(О). І «трійці» і «двійці» не вистачає голосів, і комуністи маневрують між цими двома групами. Але я переконаний, що ця «акція» скоро втратить свою вагу. Тому що всі ці ситуативні домовленості між певними політичними силами в парламенті не є системними і довготривалими.

Анатолій МАТВІЄНКО, народний депутат України, лідер партії «Собор» (блок Юлії Тимошенко):

— Якщо голосування буде таємним, я думаю, на посаду спікера пройде кандидат від «Нашої України», можливо, Плющ. Якщо голосування буде відкритим, тоді депутатів просто зґвалтують. І ви всі станете свідками масового зґвалтування вже нової Верховної Ради. Я особисто і наша фракція будемо підтримувати кандидатуру від «Нашої України» — кого вони запропонують, того ми і будемо підтримувати. На посаду одного із заступників, на нашу думку, найкраще підійде кандидатура Юлії Тимошенко — якщо ми переслідуємо ідею ефективно діючої президії, то її кандидатура буде найбільш логічною. Тому що два представники від лівих в керівництві ВР при «правому» парламенті — це нелогічно. Один кандидат від лівих — це об’єктивне віддзеркалення їхньої присутності в парламенті. Тобто, в керівництві Верховної Ради повинен бути представник від блоку «Наша Україна», комуніст і член блоку Юлії Тимошенко (сама Юлія Володимирівна). А щодо того, скільки триватиме спікеріада, то я думаю, що чим швидше ми почнемо її, тим швидше вона закінчиться.

Олександр ВОЛКОВ , народний депутат України, фракція «Єдина Україна»:

— Я впевнений на 100%, що Литвин стане спікером. І я також на 100% упевнений, що Плющ більше ніколи ним не буде. А щодо заступників, то я вважаю, що якщо комуністи не будуть довго торгуватися, то вони отримають місце першого заступника в особі Мартинюка. А заступником я хотів би бачити Віктора Медведчука. Але я знаю, що Політбюро СДПУ(О) ухвалило рішення, щоб Медведчук на цю посаду не йшов. Я вважаю, що це дуже велика втрата для парламентаризму в нашій країні. Тому що це вельми досвідчений політик, який пройшов уже не один «бій» і найбільш доленосні для нашої країни закони приймалися тоді, коли він вів засідання. Дуже шкода, що його не буде у керівництві ВР.

Я думаю, спікеріада закінчиться протягом тижня. Сьогодні не треба міркувати про те, у якої фракції скільки депутатів. Треба не просто рахувати, але й думати. І коли Віктор Андрійович (Ющенко. — Авт.) заявляє, що у нього у фракції 110 чоловік — я вірю, це може бути. Але не треба забувати одну деталь. Серед цих 110 — 20 бізнесменів. І я вам гарантую, вони ніколи у житті не проголосують проти Литвина — вони його підтримають. За будь- яких умов. Своя сорочка ближче до тіла.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: