Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЗАПИТАННЯ «Дня»

Чи готова Україна до вступу у Світову організацію торгівлі (СОТ)?
5 грудня, 2001 - 00:00


Уряд України завершив підготовку проекту дій щодо вступу до Світової організації торгівлі (СОТ), повідомив днями віце-прем’єр Василь Роговий. За його словами, в рамках цього проекту враховані всі заходи, які необхідно здійснити Україні. «Ми формуємо амбіційну програму і повинні завершити її до кінця наступного року», — відзначив В.Роговий. Віце- прем’єр переконаний, що «вступ до СОТ вимагає зусиль не лише виконавчої влади, але і парламенту, і громадськості». Ситуація на міжнародних ринках не дозволяє Україні затягувати процес вступу до СОТ, зявив він. При цьому, як інформує Інтерфакс-Україна, В.Роговий сказав: «Якщо ми не зможемо швидко та ефективно пройти шлях вступу до СОТ, то будемо стикатися з низкою проблем, які стосуються, зокрема, інвестиційної привабливості України, її прямування в Європу і, нарешті, питання престижу країни».

Олександр СЕРГІЄНКО , директор департаменту економічного аналізу Міжнародного інституту порівняльного аналізу:

— Якщо розглядати наш сьогоднішній економічний потенціал і спектр товарів, якими ми торгуємо, то дійсно ми не готові до вступу в СОТ, бо втратимо в результаті цього більше, ніж втрачали досі. Зважаючи на те, що ми, на жаль, не в змозі захищати наших експортерів так, як потрібно, і вони роблять це самотужки, нас, зрозуміло, будуть «заштовхувати» в СОТ. І тут маємо парадокс: наших екпортерів сьогодні втрачають через те, що Україна не входить до СОТ, проте, з іншої сторони, я зовсім не переконаний, що ми виграємо з того, що приєднаємося до системи світової торгівлі. Після того, як ми отримали, так би мовити, «узаконені» антидемпінгові процеси по групі металів, після того, як наш експорт харчової продукції «обкладений» з усіх сторін в Європі, питання, вступати чи не вступати до СОТ, вже не має ніякого значення, бо сам вступ лише легімітизує наш статус, але не відміняє антидемпінгові процеси — це треба чітко розуміти. Антидемпінгові процеси відбуваються тоді, коли внутрішнє лобі в країні (в США, Колумбії, Болівії або десь іще) вступає у протиріччя з нашим експортом, і членство в СОТ тут ні до чого. Тому я вважаю, що в нас немає потреби вступати в СОТ. Ми лише приймемо на себе додаткові обмеження, які нам сьогодні абсолютно не потрібні. До речі, навіть США вже стали замислютися над долею СОТ, і не виключено, що найпотужніша держава світу вийде з її лав. А без США зовсім незрозуміло, що робити в цій організації іншим країнам.

Олег ЯРЕМЕНКО , доктор економічних наук, професор, завідуючий кафедрою Народної Української академії (Харків):

— Поточні наслідки вступу до СОТ, швидше за усе, будуть негативнi для України, оскільки вона не готова ні структурно, ні інституційно, ні технологічно до повної відкритості своєї економіки. Щодо довгострокової перспективи, то наслідки можуть бути неоднозначні. З однiєї сторони, це забезпечить інтеграцію у світове господарство, включення у ресурсні та фінансові потоки, що є позитивним результатом. З другої, обов’язково відбудеться підпорядкування національного розвитку зовнішнім критеріям, а це не дуже добре. Десять років тому в результаті змін, що відбулися, вітчизняна економіка стала напіввідкритою, і це призвело до технологічного, соціального та структурного шоку. Тож немає гарантій, що цей шок знову не повториться. Тому я ставлюся до вступу в СОТ неоднозначно, хоча треба визнати, що альтернативи в нас немає. Вважаю, що Україні потрібно не менше десяти років, щоб вирішити актуальні внутрішні структурні, технологічні та соціально- інституційні проблеми. Зовнішній ринок не надає нам такої можливості, оскільки нас перетворять на якийсь невеликий функціональний елемент глобальної системи, де нікого не цікавить, що там відбувається усередині. Протягом цього десятиріччя треба сформувати життєздатну національну систему інститутів та скоригувати структуру економіки, котра залишилася нам від колишньої командної системи і не відповідає цілям ефективної участі у світовій конкуренції та світовому розподілі праці. Якщо цю роботу не провести, то ми в черговий раз залишимося не підготовленими, а шок, як свідчить досвід, не завжди є гарантією руху вперед.

Анатолій МОРОЗОВ , доктор економічних наук, президент Академії технологічних наук України:

— Для того, щоб вступити в цю організацію, нам потрібно мати передові технології та міцні підприємства, бо там нас ніхто не очікуватиме з нашими товарами, якщо вони застарілі. Україна, безумовно, повинна приєднатися до СОТ, але спочатку їй треба ретельно до цього кроку підготуватися. Найважче відповісти, коли ми будемо до цього готові. Це станеться тоді, коли вітчизняні підприємства запрацюють, коли усі зрозуміють, наскільки важливі новітні технології, і піднімуть їх до світового рівня хоча б у деяких напрямках. А вступати в світову систему, не маючи на продаж нічого, крім сировини, немає сенсу.

Олег ТУРЕЦЬКИЙ , доктор економічних наук, завідуючий кафедрою економіки і моделювання ринкових відносин Одеського національного університету ім. Мечникова:

— Позитивні моменти членства в СОТ насамперед полягають в отриманні країною певних квот на тому або іншому ринку. Однак, на мою думку, сьогодні Україна ще не зовсім готова до вступу в цю організацію. Питання стоїть так: а чим ми будемо торгувати — адже якість наших товарів далеко не завжди відповідає вимогам міжнародних стандартів. Вважаю, що нам потрібно років п’ять для того, щоб серйозно підготуватися до вступу в СОТ . Необхідно вже зараз застосовувати мiжнародні стандарти на продукцію і підтягувати технічну базу.

Підготував Петро ІЖИК, «День»
Газета: