Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЗАПИТАННЯ «Дня»

Чи будете ви зберігати свої заощадження в євро?
3 листопада, 2001 - 00:00

Станіслав АРЖЕВІТІН , голова правління банку «Ажіо»:

— Сьогодні в Україні приріст вкладів у гривнях набагато більший, ніж приріст вкладів у валюті. Мені здається, що говорити про вклади в євро ще трохи зарано: спочатку треба, щоб євровалюта увійшла в готівковий обіг, а потім, в залежності від того, як вона буде обертатися, можна буде визначатися із другою її функцією — функцією заощадження. Я не думаю, що перший млинець виявиться глевким, але ж це робиться вперше, тому можуть мати вплив які-небудь технічні або психологічні причини. Поки що не слід поспішати із рекомендаціями, вкладати чи не вкладати гроші в євро. Треба принаймні попрацювати протягом січня, щоб подивитися, як ця валюта обертається, які в неї будуть умови конвертації в іншу валюту тощо. Населення, як завжди, займе очікувальну позицію, воно здатне робити певну паузу для того, щоб думати. Тільки найбільші оптимісти, які вірять у надприбутковий процес, з першого дня обігу євро зроблять практичні кроки. Скоріше за все, буде певний період очікування, потім у січні- лютому всі висловлять свої думки щодо євро, після чого розпочнеться звичайна робота з депозитами. Щодо юридичних осіб, то вже сьогодні є невеличкі фрагменти і депозитів, і на міжбанківському ринку обертається безготівкове євро, тобто процес йде у нормальному стандартному режимі, тільки у маленькому обсязі.

Петро БОРЩЕВСЬКИЙ , доктор економічних наук, професор, дійсний член Української академії аграрних наук:

— На жаль, люди бояться віддавати гроші й зберігають їх удома. Але я б перевів свої гроші у євро та поклав їх у банк, тому що як економіст розумію, що це валюта міцна і надійна, яка конкурує з доларом. На мій погляд, євро ще буде зміцнюватися: цьому сприяє могутня економічна система країн, що входять до Евросоюзу, і досить стабільні темпи їх соціально-економічного розвитку. Для України як центральноєвропейської країни, що прагне до ЄС, це позитивний чинник, оскільки національна валюта також буде зміцнюватися.

Світлана ПАСІЧНИК , співробітник управління економіки Хмельницької облдержадміністрації:

— Якби я мала гроші та планувала якісь поїздки до країн, що знаходяться у зоні євро, то, безумовно, обміняла б певну суму на євровалюту. Однак велику частину грошей я все одно б тримала у гривнях: за кордон я виїжджаю рідко, а в інших випадках євро мені без потреби. Узагалі питання обміну гривнi на валюту настільки малореальне для мене, що я над цим навіть не замислююся: були б тільки гроші... Мені здається, що банківська система України, як і раніше, буде більше орієнтуватися на долар. Можливо, пізніше, коли ми станемо ближче до Європейського Союзу, нам доведеться думати про євро.

Олександр УМАНСЬКИЙ , директор Науково-дослідного інституту соціально-трудових відносин Мінпраці України:

— Я б охоче перевів свої гроші й у євро, й у долари, але, на жаль, у мене немає таких заощаджень. З обміном гривнi на євро, мабуть, треба почекати — ця валюта ще повинна зміцнитися. А зміцнення чи ослаблення євровалюти перебуває у прямій залежності від наступних кроків терористів: якщо впаде долар, то, звичайно, зміцниться євро. У цій ситуації для України більш надійно робити ставку на гривню.

Валерій БАБИЧ , народний депутат України:

— Введення євро — це хороший економічний крок для європейських країн, у нього велика перспектива. На жаль, на євро будуть впливати економіки багатьох країн, тоді як долар — це валюта єдиної країни. Тому до євро треба ставитися з певною часткою обережності. То все ж поява єдиної європейської валюти, що є альтернативою долару, який сьогодні також має тенденції до ненадійності, — це прогресивне рішення. Якби Україна могла увійти до єврозони, це було б чудово.

Юрій КУЛАЄВ , доктор економічних наук, академік Транспортної академії України:

— Євро викликає довіру вже хоч би тому, що об’єднує 12 європейських держав. Зараз я навіть більше починаю поважати євро, ніж долар. Євро — це протистояння долару, і напевно, в умовах глобалізації світової економіки це добре. Для України, у якої більшість економічних зв’язків — європейські, перехід до євро також має позитивне значення.

Продовження теми на стор. "Економіка"

Підготував Петро ІЖИК, «День»
Газета: